Šarkakojis (pentinius)

Sarkakojis delphinium-royalAugalo charakteristika. Šarkakojų gentyje esama per trys šimtai rūšių daugiamečių žydinčių augalų, priklausančių Ranunculaceae šeimai. Kilusi ši gėlė iš Šiaurinio pusrutulio, auga aukštuose kalnuose bei tropinėje Afrikos dalyje. Labiausiai paplitęs šio augalo pavadinimas yra pentinius, tačiau turi ir kitų vardų: Šekspyras šias gėles vadino Vieversio kulniukais, kiti žinomi pavadinimai yra Vieversio koja ir Riterio (Raitelio) pentinas. Mokslinis šios gėlės pavadinimas atėjęs iš lotynų kalbos, kurioje reiškia „delfiną“. Toks pavadinimas duotas dėl besiskleidžiančių žiedų panašumo į delfinus. Savo ruožtu, į lotynų kalbą šis žodis (delfinas) atėjo iš senosios graikų kalbos (delphis). Graikams žiedų forma panašėjusi į butelio tipo delfino nosį. Šarkakojų lapeliai yra giliai skelti su 3-7 krumpliukais, ryškiais lezgeliais, forma panašiais į delną ir pirštus (pirštuoti labpai). Pagrindinis žiedyno stiebas yra tiesus, pagal rūšį labai varijuoja: kai kuriose aukštikalnėse stiebas būna tik dešimties centimetrų, o laukuose augančių rūšių stiebai gali pasiekti net du metrus. Stiebo viršuje – vadinamasis raceminis (arba kekinis) žiedynas, savo spalva varijuojantis nuo purpurinės ir žydros iki raudonos, geltonos ar baltos.Sarkakojo auginimas Kiekvienas atskiras žiedas turi po penkis į vainiklapius panašius taurėlapius, kurie auga kartu iš įdubusios kišenės, ir prie pabaigos turi tarsi kokius pentinus, dėl kurių augalas taip ir pavadintas. Be taurėlapių yra ir keturi tikri vainiklapiai. Sėklos mažos ir dažniausiai šviesiai juodos. Šis augalas nuodingas. Tiesa, nepaisant jų nuodingumo, kai kurių rūšių lapai naudojami kaip maistiniai augalai.

Paplitimas. Šakotasis pentinius (lot. Delphinium consolida) labiausiai paplitęs vietovėse, kur dirvožemis kalkinis ir gana molingas. Puikiai natūraliai auga javų laukuose, tačiau šiais laikais retai galima jų bepamatyti. Žiedai dažniausiai purpurinės spalvos, kita paplitusi spalva balta. Duoninis pentinius (Delphinium bakeri) ir Geltonasis pentinius (Delphinium luteum) kilę ir paplitę Kalifornijoje, šioms rūšims gresia išnykimas.

Auginimas ir panaudojimas. Dauguma rūšių yra auginamos kaip sodo augalai, iš daugelio išvesti hibridai. Visos augalo dalys yra labai nuodingos, turinčios alkaloido. Suvalgius jų nedaug, prasideda pykinimas, didesnės porcijos yra mirtinos. Nedidelėmis dozėmis šie augalai naudojami žolelių (liaudies) medicinoje. Norint gerai rūpintis šarkakojais, kasmet nukirpkite pasilikusius iš praeitų metų stiebus. Tai reikia daryti ankstyvą pavasarį. Tręšti galima organinėmis trąšomis. Mulčiuoti taip pat reikėtų tik organinės kilmės kompostu, tačiau neužverskite juo paties stiebo apačios – mulčiuokite aplink jį. Gerai laistyti reikia tol, kol prasideda stiprūs lietūs. Sodinti šiuos augalus reikia saulėtoje vietoje bei gerą drenažą turinčioje dirvoje. Mėgsta priesmėlį arba priemolį. Iškasus duobę, į kurią sodinsite pentinių, pridėkite organinių trąšų. Gėlių nesodinkite labai giliai. Galima naudoti ir prilaikančius kuolelius, kadangi augalai gali užaugti labai ilgi ir pradėti linkti. Jei norite, kad taip nenulinktų, pasistenkite atrasti nuo vėjo apsaugotą vietą. Dauguma rūšių žydi nuo liepos iki rugpjūčio. Labiausiai tinka gazonuose, prie namų pasienių bei lysvėms apsodinti. Beje, pentiniai tinka ir skynimui, tad, augindami juos, papuošite ne tik sodą, bet ir savo namus.

  2 comments for “Šarkakojis (pentinius)

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *