Paprastasis kadagys

Juniperus communis

Botaninis aprašymas:
Daugiametis visada žaliuojantis dvinamis, rečiau vienanamis 3-4m aukščio krūmas, kartais iki 15m aukščio medis. Laja daugiausia kūgiška, vyriškų individų siauresnė, moteriškų skėstašakė. Stiebas status, žievė pilkai ruda, ūgliai rusvai rudi. Spygliai 10-15mm ilgio, šakutėse prisegti po tris, durklo pavidalo, labai dygūs. Žiedai vienalyčiai: vyriški ir moteriški. Vyriški žiedai kankorėžiuose, geltoni; moteriški dvejopi: pirmamečiai(žali) ir antramečiai(prinokę), apvalūs, malonaus kvapo, apysaldžiai, melsvai juodi, su sakų prieskoniu. Kankorėžyje subręsta 3, rečiau 1-2 pailgos, tribriaunės, apie 4mm ilgio sėklos. Žydi balandžio-gegužės mėnesiais. Kankorėžiai prinoksta antrųjų metų rudenį, spalio mėnesiais. Derėti pradeda dešimtaisiais metais ir dera kas 3-5 metai. Dauginasi sėklomis, kurias išnešioja paukščiai, kartais žvėrys. Auga lėtai. Gyvena iki 2000 metų. Šviesomėgis. Atsparus šalčiams, gerai pakenčia ilgas sausras.

Paplitimas:
Užima labai didelį arealą- beveik visą Europą, šiaurinę Azijos dalį, Šiaurės Ameriką ir šiaurinę Afriką. Dažniausiai sutinkamas pušynų trake. Auga žvyringuose dirvonuose, proskynose, kirtimuose bei mišriuose miškuose; upių ir kalvų šlaituose kartais sudaro ištisus kadagynus. Mėgsta smėlingus, kalkingus dirvožemius. Paplitęs visoje Lietuvoje. Dažnas.
* * *
Vaistinei žaliavai rudenį renkami kadagių vaisiai, vadinami spygliuočių vynuogėmis, kai visiškai prinoksta ir papurčius krūmą byra ant žemės. Prieš purtant ant žemes patiesiama paklodė. Nukritę vaisiai surenkami, išvalomi;
džiovinami lauke, pavėsyje arba apšildomoje džiovykloje 30-35°C temperatūroje. Išdžiuvusios uogos būna juodai rudos, blizgančios, lygios, kartais su maliniu vaškingu apnašu. Sausos uogos laikomos medžiaginiuose maišeliuose sausoje ir gerai vėdinamoje patalpoje. Vaisius tinka vartoti 3 metus. Kadagio uoguose yra apie 2% eterinio aliejaus, apie 30% cukrų, apie 9% dervų, apie 5% mineralinių, dažinių medžiagų; organinių rūgščių: obuolių, skruzdžių, acto; glikozidų, flavonoidų, pektinų, antociano, fitoncidų, rauginių ir kitų veikliųjų medžiagų. Spygliuose yra 266mg% vitamino C; karotino, fitoncidų.

Vartojimas medicinoje
Kadagys- vienas iš seniausių vaistinių augalų, apie kurį užsimenama seniausiuose raštijos paminkluose. Senovės Egipte, Graikijoje, Romoje ir Rusijoje buvo žinomos kadagių gydomosios savybės(šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinantis, atsikosėjimą lengvinantis, antimikrobinis veikimas).
Šiaurės Amerikos indėnai gydydavo sergančiuosius tuberkulioze, juos apgyvendindami kadagynuose iki visiško pasveikimo. Kadagių vaisių preparatai skatina šlapimo išsiskyrimą(trumpalaikiam vartojimui). Jie
dezinfekuoja, gerina medžiagų apykaitą, stiprina skrandį ir žarnyną, vartojami sergant šlapimtakių ligomis kaip antimikrobinė priemonė ir nuo uždegimų. Tinka sergant reumatinėmis ligomis, podagra, kai kuriomis odos ligomis. Nepatartina ilgai gerti vaistažolių mišinių, kurių sudėtyje yra kadagio kankorėžių.
Liaudies medicinoje
Šviežios kadagio uogos, jų nuoviras ar užpilas vartojami gydytis nuo ūmių ir lėtinių bronchitų, bronchinės astmos, sunkių kvėpavimo takų ligų. Nuo reumato ir podagros sukeltų skausmų sultimis įtrinami raumenys ir sąnariai.

Kraujui valyti
❖ Šaukštą susmulkintų vaisių termose užpilti stikline(200ml) verdančio vandens, po 15-20min nukošti, nuspausti. Gerti po stiklinę ryte ir vakare. Vartoti ne ilgiau kaip 4 savaites.

Malšina reumato skausmus
❖ Prasidėjus šaltiems ir drėgniems orams ima gelti ir skaudėti sąnarius. Gali pagelbėti kadagio uogos. Jos kramtomos tokia tvarka: pirmąją dieną- 4, antrąją- 5, trečiąją- 6 ir taip toliau iki dvyliktos dienos, kai reikės sukramtyti 15 uogų. Tada dozė mažinama nuo 14 iki 4 uogų paskutinę dieną. Sąnarių skausmą malšina veiksmingai.

Varo šlapimą, malšina skausmą
❖ Imti 2 dalis džiovintos trispalvės našlaitės žolės, vieną dalį beržo lapų bei kadagių uogų. Viską gerai sumaišyti. Šaukštą šio mišinio užpilti stikline(200ml) verdančio vandens, palikti 10min pritraukti, paskui nukošti. Gerti po 1/2 stiklinės(100ml) per dieną tarp pagrindinių valgymų.

Aromaterapija iš kadagio uogų
❖ Kai kurie kvapai slopina skausmą ir veikdami vegetacinę nervų sistemą atpalaiduoja raumenis. Tam tinka kadagiai. Įlašinkite 5-6 lašus šio aliejaus į dubenėlį ar specialią aromatinę lemputę, kurią laikote miegamajame.
❖ Kadagio kvapieji aliejai turi antibiotinį poveikį. Pora lašų šio aliejaus užlašinti ant popierinės servetėlės ir suglamžyti ją į nedidelį gniutulėlį. Laikyti jį prie veido neliečiant burnos ir kvėpuoti pakaitomis pro nosį ir pro burną.
Gydo dantenų uždegimą
❖ Reikia kasdien sukramtyti po 2-3 kadagio uogas. Sukramčius- išspjauti, nes per didelis kadagio sulčių kiekis kenkia inkstams.

Maistui
Kadagių vaisiai vartojami kaip prieskonis rauginamiems kopūstams, agurkams, burokėliams; taip pat žuvies marinatams paskaninti. Labai gerą prieskonį jie suteikia ankštinių daržovių patiekalams. Vartojami degtinei, likeriams ir gaivai aromatizuoti. Žalios šakutės vartojamos mėsos ir žuvies gaminiams rūkyti.
– Literatūroje nurodoma, kad Rusijoje XVIIa egzistavo vadinamoji kadagių prievolė. Į Maskvą iš aplinkinių regionų dideliais kiekiais buvo vežami kadagių vaisiai- kadagių aliejui ir etanoliui gaminti. Iš etanolio gamino degtinę, kuria buvo gydomos vos ne visos ligos; kadagių aliejų vartojo kaip
efektyvią antiseptinę priemonę žaizdoms, nudegimams, nušalimams gydyti.
– Kadagio uogų negalima virti, nes verdant suyra jautrūs eteriniai aliejai.

Kadagio uogų ir bruknių tyrė
❖ Prinokusias kadagio uogas ir bruknes sumalti mėsmale, supilti į emeliuolą indą, užberti cukrumi(800g cukraus/1kg mišinio) ir palikti nusistoti, kol atsiras sulčių. Paskui užkaisti ant silpnos ugnies, pašildyti iki virimo, sudėti į stiklainius, sterilizuoti 10-15min, hermetiškai uždaryti ir lėtai ataušinti.

Rauginti kopūstai su kadagiais
Produktai: 10kg kopūstų, 0,5l kadagio uogų nuoviro, 250g druskos, 500g morkų, po 5g kmynų ir krapų.
Nuovirui: 20g džiovintų uogų, litras vandens. Virti 20min.
❖ Kopūstus susmulkinti, morkas sutarkuoti. Viską sumaišyti, dėti į indą ir suspausti.

Kitos panaudojimo sritys
– Žaliava tinka orui aromatizuoti, žolynų kvapų imitacijai, žolių pagalvėms, pirtyje, saunoje, aromatinėms vonioms.
– Kadagių vaisiai vartojami veterinarijoje(skatina gyvulių šlapimo išsiskyrimą).
– Kadagys yra visžalis, dekoratyvus spygliuotis ir želdynuose auginamas vienas arba grupėse. Tinka eroduojamiems šlaitams sutvirtinti.
– Mediena kvapi, sunki, elastinga, gražios tekstūros ir labai patvari. Iš jos gaminami namų apyvokos reikmenys.
– Per parą 1ha kadagyno išgarina apie 30kg fitoncidų, kurie gerai valo orą nuo teršalų. Jie pasižymi dezinfekuojamuoju poveikiu, naikina daugelį mikrobų. Tačiau žydėjimo metu kadagyno reikėtų vengti, nes jų žiedadulkės gali sukelti alergiją.
– Degančių kadagio šakelių ir uogų dūmais mūsų protėviai smilkydavo patalpas kilus infekcinių ligų epidemijoms.
– Be kadagio šakelės nepamatysi nė vienos verbos. Pašventinta verba su kadagio šakele namus apsaugo nuo perkūno, avilius- nuo pelių, o gyvulius- nuo ligų. Netinka vartoti kadagiams alergiškiems asmenims, nėštumo metu, sergant inkstų ligomis, virškinamojo trakto uždegimu. Prieš pradedant gydytis kadagių preparatais rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *