Kaip kanas sodinti ir prižiūrėti

Lietuvos vasara per trumpa ir kiek per vėsi šiems ilgos vegetacijos augalams. Buvusios TSRS teritorijoje kanų kolekcija garsėjo Nikitinsko botanikos sodas Kryme. Ten išvesta ir nemažai vertingų, gražių veislių, tik dabar į Lietuvą jos nepatenka. Krymo klimatas labai palankus kanoms, kas kita – Lietuvoje. kanosTodėl šių augalų auginimo pradžia, o kartais ir pabaiga – šiltnamyje.

Įsigytą kanos šakniastiebio gabalėlį sodinkite į vazonėlį arba dėžutė vasario-kovo mėn. Laikykite kambaryje, šiltnamyje – kur nors šviesioje vietoje.

Netrukus pasirodo daigai ir pradeda augti. Priedangoje kanas auginkite, kol praeis šalnų pavojus, o po to jau galite sodinti lauke.

Vieta ir dirva parenkama kriuopščiai. Kanos mėgsta trąšią, purią, humustingą dirvą, kurioje netrūksta drėgmės. Vieta turi būti atvira, saulėta, nes augalai mėgsta šilumą. Likus mėnesiui iki sodinimo, dirvą supurenkite, įmaišykite perpuvusio mėšlo.

Augalus sodinkite ne tankiau kaip kas 30 cm, aukštesnes veisles 50 cm atstumais. Šakniastiebis turėtų būti 20-30 cm gylyje.

Vegetacijos metu kanas tręškite kas 2 savaites, kaitaliodami mineralines ir organines trąšas.

Laistyti reikėtų dažnai – kai tik pradžiūva žemės paviršius. Trumpalaikes sausras kanos ištveria gana neblogai, bet nustoja augti.

Purenkite dirvą apie šaknis.

Baigiantis vasarai, laistykite ir tręškite mažiau, kad šakniastiebiai geriau subręstų.

Literatūroje rašoma, kad kanos paskleidžia žiedus po 1,5-2 mėnesių nuo pasodinimo ir žydi iki šalnų. Su tuo sutikti gana sunku. Vieta vietai ir veislė veislei nelygu. Ne kiekvienais metais ir ne visos veislės pražysta. Kartais tenka pasitenkinti vien puošniais lapais. Jei kanoms neleisite žydėti ir nupjausite žiedynus, labai gerai augs šakniastiebis. Be abejonės, patys gražiausi – žydintys augalai. Jei norite šį grožį išsaugoti ilgiau, nuolatos šalinkite išdžiūvusius žiedus ir neleiskite užsimegzti sėkloms.

Kanų šakniastiebių kasimas, saugojimas ir daiginimas

Po pirmųjų šalnų, nukirpkite stiebus, iškaskite šakniastiebius. Žemių stenkitės labai nenupurtyti – geriau žiemos. Apdžiovinkite patalpoje arba šiltnamyje, kur nepavojingos šalnos, ir perkelkite į rūsį, kur žiemą temperatūra siekia 4-5 C.

Jeigu temperatūra laikymo vietoje aukštesnė, šakniastiebius, kad neperdžiūtų sudėkite į dėžes ir apiberkite durpėmis arba smėliu. Kiek blogiau kanų šakniastiebiai laikosi 0 C temperatūroje. Blogai išdžiovinti arba drėgnesnėje vietoje, tankiau sudėti pradeda pūti. Išlaikyti šakniastiebius per žiemą – sudėtingiausias kanų auginimo etapas. Laikant per šiltai – perdžiūsta, per vėsiai – pradeda pūti. Net ir mažiausias šaltis gali būti pražūtingas.

Sausio – vasario mėn patikrinkite kaip šakniastiebiai žiemoja, jei reikia perrinkite.

Vasario – kovo mėn šakniastiebiai apžiūrimi, nuvalomi ir paruošiami sodinti į dėžutes arba vazonėlius. Dideli supjaustomi taip, kad kiekviena nupjauta dalis (ilgis 4-10 cm, skersmuo 2 – 4 cm) turėtų 1 stiprų ar 2-3 silpnesnius pumpurus. Tai pagrindinis šių augalų auginimo būdas. Pjūvio vietas apiberkite trinta medžio anglimi ir padžiovinkite savaitę. Sodinkite į dėžutes, vazonėlius su kompostine arba lapine žeme, palaistykite ir laukite daigų.

Patalpos temperatūra neturi būti labai aukšta, geriausia apie 15 C. Žemesnėje temperatūroje daigai auga labai lėtai.

Gegužės men kanas pamažu pratinkite prie atviro oro, dienai išnešdami į lauką.

Kanos dauginimas sėklomis

Sėklomis galima dauginti rūšines kanas. Surinktos rudenį, jos per žiemą laikomos kambaryje. Sėti patartina anksti, sausio – vasario mėn, po vieną sėklą į 10 cm skersmens vazonėlius. Paaugusius augalėlius kovo pabaigoje – balandžio pradžioje galima persodinti į didesnius vazonėlius ir dauginti kaip ir šakniastiebio dalimis paaugintus augalus.

Kanos vieta sode

Soduose kanos gražiausiai atrodo grupėmis. Pavienius augalus galima įterpti gėlyne, bet jie nesudarys tokio puošnaus ir egzotiško vaizdo kaip didelė grupė.

Aukštos žalialapės kanos – puikus fonas daugiametėms vidutinio aukščio gėlėms. Gražiausiai atrodo gėlės, kurių viršūnės iškyla tik iki pusės kanų stiebų. Tada neužgožiama graži lapija. Be to, priekyje augančios gėlės nenublanks dėl kanų grožio.

Atskirai vejoje auganti grupė gali būti ir sudaryta ir iš vienos ir iš kelių veislių kanų. 3-5 skirtingo aukščio ir lapų spalvų augalai sudaro puikų derinį. Prie jo jau nereikės kitų gėlių.

Eilute vienos veislės kanas galima susodinti už suolelio atramos, prie palergonijų ir gyvatvorių.

Drėgmę mėgstančios vandens kanos gali augti tvenkinuko pakrantėje.

Žemaūgės kanos puikiai augs lauko vazonuose ir konteineriuose. Juos išdėstyti galima įvairiose vietose: prie laiptų, suolelių, poilsio aikštelių ir takų. Aukštos kanos pasodinamos į vazonus, gali stovėti abipus durų, vartelių arkos. Konteineriuose auginamus augalus reikia rūpestingai tręšti ir beveik kasdien laistyti. Tačiau yra ir privalumas. Rudenį, prieš šalnas, įnešę vazoną į patalpą, galėsite kanomis grožėtis dar 1-2 mėnesius. Jei šalnos augalus užklupo lauke, stiebus nukirpkite, o vazoną su šakniastiebiu nuneškite į žiemojimo patalpą. Daugiau nebelaistykite, tegul žemė pamažu džiūva. Vazone neišrautos kanos labai gerai baigia subręsti ir sėkmingai peržiemoja.

  4 comments for “Kaip kanas sodinti ir prižiūrėti

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *