Hiacinto sodinimas, auginimas ir priežiūra

Tai augalas neaukštu stiebeliu, ant kurio tankiai apkibę nedideli ir kvapnūs žiedeliai, primenantys varpelius. Hiacinto žiedai, tai neabejotinas ženklas, kad pavasaris pagaliau jau pasibeldė į duris. Savo kukliomis formomis, žaviomis spalvomis ir tyru kvapnumu kviečiantis atidaryti langus ir įsileisti pavasarinės saulės spinduliukus ir vis šiltesnius vėjo gūselius!

Hiacintų gimtinė yra pietvakarių Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose. Tai mirmekochorinis augalas, kas reiškia, kad jų sėklas išnešioja skruzdėlės. Skruzdės suranda hiacintų sėklas, susitempia juos į savo urvelius, kur jie ir sudygsta.

Daugelyje kultūrų hiacintai atstovavo atgimimą. Galbūt todėl kad pražįsta pavasarį. Taip pat pagal graikų padavimą hiacintas išaugo, pražydo gėle iš kraujo lašų, ištiškusių ant žemės, žuvus jaunam vyrui Hiacintui, kurį mylėjo Saulės dievas Apolonas.

melyni purpuriniai hiacintai

Hyacintai yra trijų rūšių. Hyacinthus orientalis buvo atvežta į Vakarų Europą XVI amžiuje, ir iš pradžių buvo auginami Austrijoje. Vėliau, augalui pakliuvus į Olandiją, Hyacinthus orientalis tapo plačiai kultivuojama rūšimi. XVIII amžiaus pabaigoje, jau daugiau kaip 2000 veislių buvo auginama Nyderlanduose.

rausvi hiacintai

Hiacinto priežiūra. Žiemą parduotuvėse būna įvairių žydinčių hiacintų. Ne vienas esame gavę dovanų. Kai hiacintas nužydi, reikia nupjauti žiedynstiebį. Laistyti saikingai, stengtis neužpilti ant svogūno. Tręšti mineralinių trąšų mišiniu kas 10 dienų (NPK 1:2:1). Kai pradės gelsti lapai, laistyti rečiau. Lapams nugeltus svogūną vazone palikti 2 savaites. Vėliau išimti iš vazonėlio ir laikyti ne vėsesnėje kaip 20ºC patalpoje. Apdžiūvusį svogūną nuskabyti, būtinai nulupti dugnelio plėvelę. Užpilti durpėmis, smėliu ar pjuvenomis. Taip apsaugosime nuo perdžiūvimo. Sudedame į kartoninę dėžutę ir iki rudens laikome 20-25ºC vėdinamoje patalpoje. Rudenį (rugsėjo antroje pusėje) pasodinti lauke, 5-12 cm gyliu, atsižvelgiant į dirvą. Po metų svogūnas pasodintas į vazonėlį vėl žydės. Prieš šalčius reikia pridengti.

Pražydimui reikia sodinti tik stambius 4-6 cm skersmens svogūnus. Sodinant į vazonėlius trečdalį svogūno reikia palikti virš žemės. Sodinti į nerūgščias durpes, sumaišytas su smėliu ir daržo žeme. Pasodintą svogūną palaistyti. Laikyti vėsioje patalpoje 2-9ºC arba lauke.
Audronė Linkevičienė

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

  8 comments for “Hiacinto sodinimas, auginimas ir priežiūra

 1. sarune
  2009/10/15 at 15:14

  as hiacintus laikau per ziema ziemot gelyne ir niekuo nedengiu ir nieko jiems nenutinka neiskasineju

  • Genute
   2017/06/18 at 11:39

   Sveiki! Gal galetumet patarti,kaip sodinti hiacintus lauke-gelyne,ir ka daryti su isaugelem prie svogunelio? Dekoju!

 2. viktorija
  2010/02/28 at 20:47

  o 16 temperaturoje išlaikys? ir name hiacintas galima laikyti? nes aš dar mokausi prižiūrėti gėles 🙂

 3. giedre
  2010/03/22 at 15:54

  o tai ka daryti jei negali pasodinti lauke?

 4. agne
  2011/03/28 at 21:03

  o kas kiek laiko reiktu juos laistyti,kad nepakenkciau?:)

 5. darius
  2012/05/05 at 13:59

  wisas geles reikia neperlieti geriau nedaliet negu perlieti 🙂

 6. Jurga
  2015/03/10 at 14:16

  O ar butina sodinti i vazoneli su skylutemis dugne???

 7. sandra atsako
  2015/03/11 at 21:37

  Hiacintai, tai nėra labai reiklios svoguninės gėlės, auginimas panašus kaip tulpių, gal tik kiek yra jautresni šalčiui ir jei daug žiemą sniego, jie tiesiog iššunta, o jei nėra sniego ir labai šąla tai gali sušalti ir kitais metais nebesužaliuoti. Gėlė mūsų salygomis, auginama lauke, žydi smulkesniais žiedais ir mažesnė jų kekė, nei atvežti vazonėliuose. Jei sodinate i vazonelį namuose, būtinai turi buti drenažas, vadinamos skylutės, vazone. Hiecintas sodinamas pusiau paliekant svogunėlį viršuje, tuo atveju skatiname žydejimą. Neperlaistyti, laikyti ne žemesnėje nei 18c patalpose. Kai pradeda leisti lapelius, pastatyti pakankamai apšviestoje patalpoje, bet ne ant tiesioginių saulės spindulių. Siūlau visiems pabandyti juos auginti namuose, aš išbandžiusi ir rezultatas mane džiugino.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.