Cidonija labai dažnai yra painiojamos su svarainiais. Kartais manoma, kad cidonijos lietuviškas pavadinimas yra svarainis. Tačiau tai yra skirtingi augalai, kuriuos lengviausia yra atskirti palyginus jų vaisius. Cidonijos vaisiai yra žymiai didesni, savo forma šiek tiek primenantys kriaušes. Svarainių vaisiai – tai maži, geltoni obuoliukai.
Šiame straipsnyje pakalbėsime apie cidoniją, kurios botaninis pavadinimas yra Cydonia oblonga. Tai svarbiausias Cydonia genties narys, kilęs iš pietvakarinės Azijos ir Kaukazo regiono.
Paprastoji cidonija, jos aprašymas
Cidonija medis yra periodiškai numetantis lapus, gimtuose kraštuose užaugantis iki aštuonių metrų aukščio ir šešių metrų pločio. Tai į obelis ir kriaušes panašus augalas, kaip ir minėti vaismedžiai, vedantis sėklavaisius.
Cidonijos vaisiai būna šviesiai geltonos spalvos, kriaušės formos, iki dvylikos centimetrų ilgio ir devynių pločio. Neprinokę vaisiai būna žalios spalvos, apaugęs pilkai baltais, tankiais pūkeliais. Iki subrendimo tie pūkeliai nusitrina.
Cidonijų vaisiai visiškai sunoksta vėlyvą rudenį, kai vaisius pakeičia spalvą į tamsiai geltoną. Vaisiai labai gardžiai kvepia.
Cidonijų lapeliai yra paprasti, 6-11 cm ilgio, pasidengę nedideliais, tankiais, baltais pūkeliais.
Žiedeliai pasirodo pavasarį, kuomet jau žaliuoja lapeliai. Žiedai būna balti arba rožiniai, 5 cm pločio su penkiais vainiklapiais.
Cidonijų rūšys. Yra nemažai šio augalo kultivarų: Bereczcki, Champion, Cooke’s Jumbo (Syn. Jumbo), Dwarf Orange, Gamboa, Le Bourgeaut, Lescovacz, Ludovic, Maliformis, Meeches Prolific, Morava, Orange (Syn. Apple quince), Perfume, Pineapple, Portugal (Syn. Lusitanica), Siebosa, Smyrna, Van Deman, Vrajna (Syn. Bereczcki).
Cidonijos auginimas
Jei norite cidoniją pasisodinti savo sode, jums reikia žinoti keletą dalykų.
Pirma. Pasirinkite vietą, kuri visuomet būtų apšviesta saulės ir apsaugota nuo vėjo. Dirvožemis turėtų būti sunkus, kad ilgiau išlaikytų drėgmę ir taip greitai neišdžiūtų. pH turėtų būti neutralus. Cidonijos nelabai toleruoja drėgmę, tad jų nepatartina dažnai laistyti.
Antra. Apsirūpinkite mulčia. Nepamirškite, kad, nors cidonijos ir nemėgsta pernelyg daug vandens, tačiau augimo sezonu laistyti patartina. Ramybės periodu priežiūros beveik nereikia.
Trečia. Cidonijos dauginamos atlankomis arba sėklomis. Patartina cidonijas sodinti po vieną. Šie medžiai patys save apdulkina. Jei norima geresnio derliaus, galima jį pagerinti taikant kryžminį apdulkinimą.
Ketvirta. Jos yra puolamos tų pačių kenkėjų ir ligų, kurios puola obelis bei kriaušes. Patartina gydyti pesticidais ramybės periodu. Cidonijos taip pat yra gana lengvai pažeidžiamos bakterinių infekcijų. Dažnai augalus puola amarai, rūdys, kiti augalų parazitai.
Penkta. Vaisius galima rinkti nuo spalio iki ankstyvo lapkričio, prieš pirmuosius šalčius. Jei klimatas šiltas, cidonijų vaisiai gali bręsti ant šakų. Jei ne, juos būtina nurinkti, ir vaisiai galutinai sunoks sudėti į dėžes. Atsiminkite, kad cidonijos gali būti produktyvios ir gausiai brandinti vaisius net ir vėlyvame amžiuje.
Ką dar verta žinoti? Jei pastebėjote, kad cidonijos šakelės pažeistos, tuoj pat jas pašalinkite, taip augalui bus žymiai geriau. Cidonija pražysta per tris pavasario mėnesius. Kuo senesnis augalas, tuo jis brandina sveikesnius vaisius. Jei dirvožemyje gausu įvairiausių maistingųjų medžiagų, cidonijos augs greičiau ir duos didesnį derlių. Labai svarbu cidonijas tręšti kalcio turinčiais preparatais.
Daugumos rūšių cidonijų vaisių beveik neįmanoma valgyti žalių, tačiau iš jų gaminami nepaprasto skonio ir aromato džemai, želės, pudingai. Vaisiai gali būti kepami, skrudinami arba troškinami.