Stumbražolė

Hierochloe R. Br.

Pietinė stumbražolė — H. australis (Sehrad.) R. et Sch. Daugiametis, retakeris, su labai trumpais šakniastiebiais žolinis augalas. Stiebas plonas, liaunas. Lapai 3—4 mm pločio, viršutiniai be lapalakščio. Žiedynas — piramidiška arba vienašalė šluotelė. Varputės rusvos, sidabriškos.
Žydi gegužės mėn. Dauginasi sėklomis. Auga miškuose, kirtimuose sausose vietose. Retoka, šiaurinėje ir vakarinėje Lietuvos dalyje neauga. Kvapioji stumbražolė — H. odorata (L.) Wahlnb. Daugiametis, 15—70 cm aukščio, su ilgais šakniastiebiais žolinis augalas. Stiebas plikas. Vaisingųjų ūglių viršutinis lapas su ilga makštimi ir siaurai lancetišku, iki 3 cm ilgio lapalakščiu. Varputės stambokos, trižiedės. Žydi gegužės—birželio mėn. Dauginasi šakniastiebiais ir sėklomis.
Auga drėgnose pievose, krūmuose, išretintuose miškuose. Gana reta.
Vaistinei žaliavai vartojama žolė. Ji pjaunama augalams žydint. Lapuose yra daugiau kaip 1%, o šluotelėse — 0,2% askorbino rūgšties; visoje žaliavoje yra kumarinų, taip pat kumaro, ferulo ir melilotinės rūgščių, mangano ir kitų medžiagų.
Kaip prieskonis vartojama gėrimams aromatizuoti. Natūraliai augančių stumbražolių rinkti nepatartina. Jas reikia auginti soduose. Auginti geriausia tinka pietinė stumbražolė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.