Raudonoji monarda (Monarda didyma)

monarda-didyma-raudonoji-monardaRaudonosios monardos tėvynė yra Šiaurės Amerika, kur indėnai ją vartojo gydymui. Iš čia kilęs populiarus liaudiškas vardas „indėnų žolė“. Atradus Ameriką ji pateko į Europą. Kryžminant išvesta daugybė veislių, žydinčių įvairiaspalviais žiedais, bet gydymui ar arbatai jos nevartojamos.

Impozantiškas daugiametis augalas plačiai išsikeroja ir, priklausomai nuo veislės ir maistingųjų madžiagų kiekio dirvožemyje, siekia 80-150 cm aukštį. Dėl horizontaliai besidriekiančios, labai išsišakojusios šaknų sistemos augalas greitai išsiplėtoja ir sudaro tankų kerą. Ant briaunotų stiebų vienas priešais kitą išaugę pailgi, dantytais pakraščiais lapai. Žiedynai, sudaryti iš keliais aukštais išsidėsčiusių asimetriškų žiedų, pražysta vidurvasarį. Visas augalas yra kvapus.

Monarda nėra reikli augavietei. Ilgiausia žydi saulėtoje vietoje, kur drėgnas dirvožemis, bet pakankamai gerai auga ir daliniame pavėsyje. Geriausia tokia augavietė, kuri yra apsaugota nuo tiesioginių svilančių vidudienio saulės spindulių.

Galima nusipirkti raudonosios monardos laukinės formos sėklų, o pačių augalų yra specializuotose sodininkystės parduotuvėse. Pasodinus sode ją toliau galima dauginti, pavasarį dalinti, nupjauti palaipas arba auginius. Augalui nepagailėkite vietos ir sodinkite vieną nuo kito ne mažesniu kaip 30-40 cm atstumu. Kasmet pavasarį patariama patręšti kompostu. Žiemai augalas nupjaunamas iki pat pagrindo. Labai gerai kas 2 metus jį atjauninti dalijant.

Lapus galima skinti nuo pavasario iki rudens, o žiedų derlių nuimti tik vasarą. Jei norite žiemai pasiruošti žaliavos arbatai, nupjaukite stiebus prieš žydėjimą.

Iš lapų ruošiama gaivinanti arbata, kuri skatina virškinimą. Ją taip pat galima maišyti su kitomis arbatos rūšimis ir šiek tiek paįvairinti skonį. Jei raudonosios monardos lapų įdėsite į juodąją arbatžolių arbatą, turėsite savo Earl-Grey arbatos variantą. Salotas galima dailiai papuošti valgomais raudonosios monardos lapais.

Arbata yra gera priemonė nuo peršalimo; žiedų arbata veikia raminamai. Iš žiedų ir lapų mišinio gaunama ypač aromatinga arbata.

Raudonoji monarda darže yra tokia pat dekoratyvi, kaip ir daugiamečių gėlių lysvėje. Ji gerai auga nedideliame medžių pavėsyje ir tamsesnėms sodo vietoms suteikia spalvingumo. Be to, ją labai mėgsta bitės ir drugiai. Raudonoji monarda gerai auga šalia kraujažolės, gludo, saulainės ar rykštenės. Kvapūs žiedynai dažnai naudojami puokštėms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *