Pavasario darbai sode (II)

sodas2Sode ankstyvą pavasarį būtina apgenėti daugumą medžių, krūmų, rožių ir vijoklinių augalų, kurie žydi vėlyvą pavasarį, vasarą ir rudenį. Pavasarinis genėjimas labai svarbus ir jį reikia užbaigti iki augalo aktyvios vegetacijos naujame sezone pradžios.

Pavasaris – daugelio nuostabių medžių ir krūmų žydėjimo metas: forzitijų, japoninių svarainių, kamelijų, rododendrų, hamamelių, magnolijų, alyvų, vyšnių, obelų, azalijų ir daugelio kitų. Kai kuriems iš tokių augalų iš karto po žydėjimo laikotarpio prireiks formuojančio genėjimo, kad ir kitame sezone augalai galėtų išleisti naujus ūglius tokiam pačiam gausiams žydėjimui.  Nugenėtas šakeles galima puikiausiai panaudoti vietoje auginių, kuriuose slypi didelis tolesnio augimo potencialas.

Taip pat pavasarį išsiskleidžia daugybė svogūninių augalų: krokai, snieguolės, narcizai, tulpės ir kt. Nepamirškite, kad jiems pražydėjus, lapai turi nunykti natūraliu būdu (išskyrus snieguoles, kurias geriau atskirti iš karto po žydėjimo pabaigos). Norint pridengti negražias vietas su sunykusiais pageltusiais lapais ir panaudoti lapus pavasarinėms trąšoms, patartina nuvytusius svogūninių augalų lapus mulčiuoti šviežiu kompostu. Nepamirškite pažymėti vietų, kur yra pasodinti pavasariniai svogūniniai augalai, kad vėliau atsitiktinai nesudrumsti jų ramybės nusprendus, kad ta vieta yra laisva. Jeigu po žydėjimo paprastai iškasate tulpių svogūnėlius, šį darbą reikėtų pradėti praėjus 30-40 dienų po to, kai gėlių žiedai nuvysta. Atsilaisvinusias vietas galima panaudoti vienmečių augalų pasėjimui. Ankstyvą pavasarį į žemę reikia sodinti  vasarą žydinčių augalų svogūnėlius.

sodas1Anksti pavasarį pradedantys žydėti daugiamečiai augalai – raktažolės, plautės, bergenijos, čėrai – užleidžia vietą kitiems augalams: akvilegijoms, aubretėms, kalnėnams, žiemėms, snapučiams, neužmirštuolėms ir kitiems nuostabiems jūsų sodo gyventojams. Ankstyvą pavasarį, iki naujojo sezono vegetacijos laikotarpio pradžios, apgenėkite praėjusių metų penstemonus, šalčiams atsparias verbenas, dekoratyvines žoles ir kitus daugiamečius augalus, kuriuos patariama palikti žiemai. Po standartinio pavasarinio apdorojimo, daugiamečiams nebereikės skirti daug dėmesio. Nepamirškite laiku pašalinti senus žiedynkočius ir pašalinti pageltusius lapus.

Taip pat atėjo metas jūsų sode sukurti žavingas augalų kompozicijas vazonuose ir kabančiose pintinėse, kurios taps jūsų sodo puošmena nuo vėlyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

Atėjus pavasariui, viskas gamtoje atgyja, tarp jų yra ir sodo kenkėjai, virusai, bakterijos ir grybeliai. Jeigu ant rožių ir vaismedžių pastebėjote grybelio pėdsakus (rūdžių arba juodos dėmės ant lapų ir stiebų, vystantys ir džiūstantys ūgliai), kelis kartus šiuos augalus apipurkškite specialiomis biologinės kontrolės priemonėmis. Daugelio dekoratyvinių ir valgomus vaisius vedančių augalų lapams pakenkia šliužai, kurie atgyja pavasarį ir ypač gerai jaučiasi drėgnu oru. Juos reikia surinkti ir iš karto nunešti į komposto duobę. Visada stenkitės naudoti natūralias ir ekologiškas priemones kovai su sodo kenkėjais ir ligomis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *