Dirvinis vijoklis (Convolvulus arvensis L.)

Stambūs balti ar rausvi maloniai kvepiantys žiedai panašūs į piltuvėlį, išauga po 2—3 lapų pažastyse. Vainikėlis, pumpurui skleidžiantis, tarsi išsisuka, darganoje ir prietemoje susiglaudžia. Pražysta birželio mėn. ir žydi per vasarą. Vaisius — dėžutė su keliomis rudomis ar juosvomis sėklomis.
Stiebas vijoklinis, sukasi į kairę pusę, aukštyn kyla tik kitais augalais, o neradęs atramos driekiasi pažeme. Šakų ilgis iki 1 m. Lapai pražanginiai, ilgakočiai, lakštas forma primena ietigalį (lapai su auselėmis prie pamato vadinami ietiškais, o kartais ir strėliškais, jei tos auselės riečiasi aukštyn). Daugiametis augalas su ilgomis šakotomis ir gumbuotomis šaknimis, kurios leidžia naujus ūglius. Kai purenant dirvą šaknys sutraukomos, iš kiekvienos atkarpos išauga naujas augalas. Dauginasi ir sėklomis. Auga dirvose ir dirvonuose, pakelėse ir bergždynuose, pagrioviuose, patvoriuose, atvirose ir unksmėtose vietose.
Vijoklis — įkyri piktžolė, galinti sumažinti derlių iki 30— 50% . Javai, prižėlę vijoklių, greit išgula, be to, vijokliai trukdo nupjauti derlių. Kovoti su jais sunku, svarbiausia gerai išvalyti javų sėklą, o žemę kelis kartus giliai suarti. Arkliams nuodingas (turi dervų). Pašaras tinka avims, kiaulėms, triušiams, žąsims (turi riebalų, proteino).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *