Didysis barškutis (Rhinanthus serotinus)

Žiedai susitelkę kekėmis stiebo ir šakų viršūnėse. Apatinės pažiedės tokios pat kaip lapai, viršutinės trikampės, dantytos. Taurelė odiška, iš šonų suplota, išsipūtusiu pagrindu. Vainikėlis suaugtinis, dvilūpis, geltonas, jo vamzdelis ilgas, išlinkęs, viršutinė lūpa išgaubta kaip šalmas, su 2 violetiniais danteliais, o apatinė nedidelė, triskiautė, prisispaudusi prie viršutinės. Žydi per vasarą. Vaisius — plokščia, apskrita dėžutė, skylanti per šonus. Sėklos suplotos, sparnuotos. Joms sunokus, dėžutė barška kaip žaislas, nuo to ir augalo vardas.
Stiebas keturbriaunis, status, 30—40 cm aukščio, kartais šakotas. Lapai pailgi, karbuotai pjūkliški, priešiniai. Vienmetis augalas su menka šaknimi, kuria įsikabina prie greta augančių augalų (varpinių žolių, dobilų ir kt.) šaknų ir siurbia iš jų maisto medžiagas. Tai pusiau parazitas, turintis žalius lapus.
Auga pievose, dirvonuose, pamiškėse, miško aikštelėse, pasėliuose.
Nuodingas augalas, ypač sunokus sėkloms, nes jose daugiausia susikaupia nuodingų medžiagų (aukubino). Kaip pusiau parazitinis augalas stelbia pievų ir ganyklų žoles.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *