Daržinė žliūgė (Stellaria media L.)

Žiedai smulkūs, kiek prasiskleidę, penkianariai, primena mažas žvaigždutes (augalo vardas anglų, rusų, vokiečių kalbomis reiškia panašumą į žvaigždę). Išilgai giliai įskelti balti vainiklapiai — visoms žliūgių rūšims būdingas požymis. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad vainikėlio 10 lapelių, o jų tėra 5. Kuokelių skaičius nepastovus — nuo 3 iki 10. Mezginė su 3 liemenėliais.

stellaria-media

Daržinė žliūgė – Stellaria media L.

Žydinčių augalėlių galima rasti vos ne ištisus metus, net po sniegu. Vaisius — dėžutė. Augalas gležnas, trapus. Stiebas visada labai išsikerojęs, šakotas, gali nusidriekti pažemiu iki pusės metro, aukštyn nedaug pakyla. Lapai platūs, kiaušiniški, jų viršūnėlė nusmailėjusi. Pravartu prisiminti, kad daugumos žliūgių rūšių lapai siauri, lancetiški arba linijiški, bekočiai, tuo tarpu daržinės žliūgės apatiniai lapai visada su gana ilgokais kotais.

Augalai dažniausiai vienmečiai, bet kai kurie žiemoja ir išgyvena antrus metus.

Auga daržuose, laukų pasėliuose, pakelėse, panamėse, bergždynuose, inspektuose ir šiltnamiuose. Geriau tarpsta drėgnesnėse ūksmėtose vietose. Turi savybę kaupti stiebų audiniuose vandenį. Paplitusi visoje Lietuvoje.

Su šia įkyria piktžole kova sunki. Daržus būtina kruopščiai ravėti ir visas žliūges sunaikinti, nes kiekviena šakelė geba įsišaknyti ir vėl išsikeroti, o palikta tarplysvėse žolė subrandina ir išbarsto sėklas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *