Pavasaris – metas, kai sodininkai pradeda ruoštis naujam sezonui, o šiltnamis tampa viena svarbiausių vietų augalų auginimui. Tinkamai paruošus šiltnamį, augalai geriau augs, bus atsparesni ligoms ir duos gausesnį derlių.

Šiltnamio patikra, valymas ir paruošimas
Prieš pradėdami sodinimo darbus, pirmiausia patikrinkite šiltnamio konstrukciją ir atlikite būtinas korekcijas: patikrinkite rėmą – įsitikinkite, kad konstrukcija tvirta, nepažeista po žiemos. Jei reikia, sustiprinkite sujungimus. Nuvalykite dangą – stiklo, polikarbonato ar plėvelės paviršių reikėtų kruopščiai nuplauti, kad pro jį patektų kuo daugiau saulės šviesos. Išvalykite drenažo sistemas – jei šiltnamyje yra drėkinimo sistema, patikrinkite, ar ji veikia tinkamai, ar nėra užsikimšimų
Pasirūpinkite ir šilnamio vėdinimu – geras oro srautas padeda išvengti drėgmės kaupimosi ir pelėsio atsiradimo. Šilumos kaupimas – jei pavasaris vėsus, galite naudoti vandens talpas, kurios dieną sugeria šilumą, o naktį ją atiduoda. Drėgmės kontrolė – palaikykite optimalų drėgmės lygį, tačiau venkite per didelės drėgmės, kuri gali skatinti grybelinių ligų plitimą.
Dirvos atgaivinimas po žiemos
Pašalinkite senas augalų liekanas – likę pernykščiai augalai gali būti ligų ar kenkėjų šaltinis. Giliai išpurenkite žemę – taip pagerinsite oro cirkuliaciją ir padėsite augalų šaknims lengviau įsitvirtinti. Papildykite organinėmis trąšomis – kompostas, perpuvęs mėšlas ar biohumusas padeda praturtinti dirvą. Patikrinkite dirvos pH – jei ji per rūgšti, galite įterpti kalkių, jei per šarminė – durpių arba komposto.
Kenkėjų ir ligų prevencija
Norint išvengti augalų ligų ir kenkėjų antplūdžio, būtina imtis prevencinių priemonių. Dezinfekuokite šiltnamį – naudokite ekologiškus dezinfekavimo būdus, pvz., vandenilio peroksidą arba silpną kalio permanganato tirpalą. Purškite dirvą pelenų arba vario sulfato tirpalu – tai padės naikinti ligų sukėlėjus. Natūralūs priešai – pasodinkite kenkėjus atbaidančius augalus, pavyzdžiui, medetkas, bazilikus ar česnakus.
Tinkamų augalų pasirinkimas ir sėjomaina
Šiltnamio efektyvumas priklauso nuo tinkamo augalų pasirinkimo ir jų tarpusavio derinimo. Planuokite sėjomainą – nekeiskite pomidorų ir paprikų vietos kasmet, nes jie alina dirvą ir linkę sirgti tomis pačiomis ligomis. Pasirinkite tinkamas veisles – šiltnamiams skirtos veislės dažniausiai yra atsparesnės ir produktyvesnės. Augalų draugystė – pasodinkite kartu suderinamus augalus, pvz., pomidorai gerai dera su bazilikais, bet ne su agurkais.
Kai šiltnamis jau paruoštas, galima pradėti sodinti pirmuosius augalus: ankstyvieji ridikėliai, salotos ir špinatai gali būti sėjami jau kovo mėnesį. Pomidorų, paprikų ir baklažanų daigai gali būti perkeliami į šiltnamį balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje, kai temperatūra nebekrenta žemiau +10°C naktį. Agurkai ir moliūginės daržovės sodinami tik tuomet, kai dirva įšyla iki +15°C.