Daugiamečius augalus palanku genėti pavasarį

       Sodininkai pavasario laikotarpiu dažniausiai patiria krizę, nes mano, jog tai vienintelis metas, kuris tinka augalų sodinimui. Vienas iš papildomų laikotarpių galėtų būti žiema. Paskirsčius darbus šaltajam metų sezonui, jų mažiau liktų pavasariui. Tokiu būdu sutaupytumėte tiek laiko, tiek nervų bei rūpesčių. Žinoma, yra ir tokių sodininkų, kurie jau atsižvelgė į šį aspektą ir turi patirties darbų paskirstyme. Jiems pavasaris – daug lengvesnis metas. Vienas iš šių sodininkų kovo – gegužės darbų yra daugiamečių augalų genėjimas. Kaip jau visi puikiai žinome, daugiamečiai augalai tampa tikrai neišvaizdūs temperatūrai nukritus. Tad turime pasirūpinti jų sveikatos būkle bei išvaizda. Juk nei vienas sodininkas, kuris bent kiek rūpinasi savo sodo tvarka, nebus patenkintas apšepusiais ar aplūžinėjusiais krūmais bei medžiais…

       Visgi yra ir tokių augalų, kurie viso šaltojo laikotarpio metu išlieka žali. Ypač ties Europos viduriu, kur temperatūra tiek smarkiai nesikeičia. Šie žalieji augalai gali vykdyti fotosintezę visus metus ir taip apsirūpinti energija, reikalinga jo galūnėms. Tad šiem augalams reikės mažiau priežiūros ir prie jų pavasarį sugaišite kiek mažiau laiko. Ypač, jei žiema buvo gana rami, rekės tik juos apžiūrėti ir įsitikinti, jog augalai neturi nulūžusių šakų. Kaip bebūtų gailą, tokių augalų yra mažuma. Daugėlis daugiamečių nesugeba savimi pasirūpinti. Tad derėtų neužmiršti, jog per vėlai įvykdytas genėjimas, gali neigiamai atsiliepti augalo gyvenimui šiltojo sezono metu.

       Toliau sękančiame saraše yra išvardinti augalai, kurie ypač mėgsta pavasarinį, o ne rudeninį genėjimą. Žinoma, gali pasitaikyti ir išimčių, nes daugiamečiai augalai dažniausiai turi labai daug rūšių ir kiekvienai iš jų reikalinga šiek tiek skirtinga priežiūra.

  • Artemsija– daugėlis šio augalo rūšių nemėgsta rudeninio genėjimo. Reikėtų žinoti, jog nusprendus šį augalą geėti rudenį, nederėtų persistengti su mąstu, nes per daug pažeidus augalą, galite jį tiesiog nužudyti, nes jsi taps neatsparus žiemos šalčiams. Geriausias genėjimo laikas- ankstyvas pavasaris.
  • Astros– kadangi daugėlis astrų rūšių žydi rudenį, jos tiesiog savaime didžiąją energijos dalį atiduoda žiedams ir pačios tampa neišvaizdžios bei apskurusios. Kai kurios rūšys žydi taip vėlai rudenį, jog dar papildomai jas genėti būtų ypač nepalankus sprendimas.
  • Katinėliai– dauguma šios veislės augalų būna sutvarkomi jau vasarą, kuomet praeina jų žydėjimo laikotarpis. Tad skriausti papildomu genėjimu ar lapelių apskabymų rudenį būtų kiek per žiauru. Geriausi šio proceso atlikomo mėnesiai yra Kovas ir Balandis.
  • Petunijos– jei jau Jums pasisekė petunijas išauginti kaip daugiametes gėles, nežalokite jų. Galite rudenį pašalinti lapiją, tačiau stiebus reikėtų palikti savo vietose, nes pavasarį atšilus temperatūrai buvusiųjų lapų vietose pradės augti naujieji.
  • Balioninės gėlės (Platycodon grandiflorus)– jei šios rūšies gėles nuspresite tvarkyti ir genėti orui vėstant, joms prireiks gana daug laiko, kad atsigautų. Žydėti pradėtų tik tuomet, kai sutvirtėtų, maždaug sezono pabaigoje, gegužės gale. Šių gėlių tvarkymas pavasarį joms yra daug palankesnis, nes tokiu būdu augalai gali naudotis senaisiais stiebais ir visą energiją skirti ne tvirtėjimui, o lapijos bei žiedų auginimui.

Straipsnis verstas iš anglų kalbos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *