Svarainiai

   svarainis Cydonia oblonga   Svarainių botaninis pavadinimas – Cydonia oblonga. Tai svarbiausias Cydonia genties narys, kilęs iš pietvakarinės Azijos ir Kaukazo regiono. Svarainis yra nedidelis, periodiškai numetantis lapus, medelis, užaugantis iki aštuonių metrų aukščio ir šešių metrų pločio. Šiek tiek panašus į obelis ir kriaušes ir, kaip minėti vaismedžiai, veda sėklavaisius, kurie būna šviesiai geltonos spalvos, kriaušės formos, iki dvylikos centimetrų ilgio ir devynių pločio. Neprinokę vaisiai būna žalios spalvos, apaugęs pilkai baltais tankiais pūkeliais. Iki subrendimo tie pūkeliai nusitrina. Svarainių vaisiai visiškai sunoksta vėlyvą rudenį, kai vaisius pakeičia spalvą į tamsiai geltoną. Vaisiai labai gardžiai kvepia, kol švieži.

     Aprašymas. Svarainių lapeliai yra paprasti, 6-11 cm ilgio, pasidengę nedideliais tankiais baltais pūkeliais. Žiedeliai pasirodo pavasarį, kuomet jau žaliuoja lapeliai. Žiedai būna balti arba rožiniai, 5 cm pločio su penkiais vainiklapiais. Yra nemažai šio augalo kultivarų: Bereczcki, Champion, Cooke’s Jumbo (Syn. Jumbo), Dwarf Orange, Gamboa, Le Bourgeaut, Lescovacz, Ludovic, Maliformis, Meeches Prolific, Morava, Orange (Syn. Apple quince), Perfume, Pineapple, Portugal (Syn. Lusitanica), Siebosa, Smyrna, Van Deman, Vrajna (Syn. Bereczcki). Anksčiau svarainiai buvę svarbesni ir plačiau naudojami net už obuolius.

svarainiai     Auginimas. Svarainiai atsparūs šalčiams, jiems net reikalingas šaltas periodas prieš pražystant. Daugumos rūšių svarainių vaisių beveik neįmanoma valgyti žalių, tačiau iš jų gaminami nepaprasto skonio ir aromato džemai, želės, pudingai, gali būti kepami, skrudinami arba troškinami. Jei norite svarainį pasisodinti savo sode, jums reikia žinoti keletą dalykų. Pirma. Pasirinkite vietą, kuri visuomet būtų apšviesta saulės ir apsaugota nuo vėjo. Dirvožemis turėtų būti sunkus, kad ilgiau išlaikytų drėgmę ir taip greitai neišdžiūtų, dar turėtų būti neutralaus pH. Toks dirvožemis būtinas, kadangi svarainiai nelabai toleruoja drėgmę, tad jų nepatartina dažnai laistyti, tačiau net ir didelį šaltį lengvai ištveria. Antra. Apsirūpinkite mulčia. Nepamirškite, kad, nors svarainiai ir nemėgsta pernelyg daug vandens, tačiau augimo sezonu laistyti patartina. Ramybės periodu priežiūros beveik nereikia. Trečia. Svarainiai dauginami atlankomis arba sėklomis. Jie puolami tų pačių kenkėjų ir ligų, kurios puola ir obelis bei kriaušes. Svarainius patartina gydyti pesticidais ramybės periodu. Svarainiai taip pat yra gana lengvai pažeidžiami bakterinių infekcijų. Dažnai juos puola amarai, rūdys, kiti augalų parazitai. Ketvirta. Primygtinai patartina svarainius sodinti po vieną. Šie medžiai patys save apdulkina. Jei norima geresnio derliaus, galima jį pagerinti taikant kryžminį apdulkinimą. Atsiminkite, kad svarainiai gali būti produktyvūs ir gausiai brandinti vaisius net ir vėlyvame amžiuje. Penkta. Vaisius galima rinkti nuo spalio iki ankstyvo lapkričio, prieš pirmuosius šalčius. Jei klimatas šiltas, svarainių vaisiai gali bręsti ant šakų, jei ne, juos būtina nurinkti ir jie galutinai sunoks sudėti į dėžes.

     Ką dar verta žinoti? Jei pastebėjote, kad svarainio šakelės pažeistos, tuoj pat jas pašalinkite, taip augalui bus žymiai geriau. Svarainis nuostabiai pražysta per tris pavasario mėnesius. Kuo senesnis svarainis, tuo jis brandina sveikesnius vaisius. Jei dirvožemyje gausu įvairiausių maistingųjų medžiagų, svarainiai augs greičiau ir duos didesnį derlių. Labai svarbu svarainius tręšti kalcio turinčiais preparatais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.