Kuo ypatinga yra raganė?

Raganė – vijoklinė gėlė, kuri turi be galo daug rūšių, įvairiausių dydžių ir spalvų. Bet dažniausiai jos būna violetinės, rausvai raudonos ir rožinės. Visų šių spalvų rūšys auga pakankamai gerai, todėl nereikia jaudintis, kuomet renkatės gėlės žiedo spalvą. Daugelis žmonių spalvą renkasi pritaikydami prie sodo.

Raganė geriausiai auga vietoje, kur yra neaukšta temperatūra ir drėgnas oras, tačiau saulėta. Šaknys turi būti apsaugotos nuo karščio. Taip pat, joms patinka būti padėtomis ten, kur tenka daug lietaus vandens.

Priklausomai nuo rūšies lapai yra skirtingi, vieni būna padengti pūkeliais, o kiti pasitaiko palmių formos arba netaisyklingomis briaunomis. Jie turėtų būti sodinami derlingose žemėse, kuri būtų prisotinta humusu. Kaip ir minėjau, augalas turėtų būti saulės šviesoje, o šaknys – šešėlyje. Žiemą raganę reikia apdengti kompostu.

Pavasarį nauji ūgliai auga ganėtinai sparčiai, todėl nepatingėkite kas kelias dienas apžiūrėti augalus ir nukreipti jų ūglius jums reikiama kryptimi. Raganės visuomet mieliau kabinasi į kaimyninių augalų stiebus, nei į dirbtines atramas, taigi palikus raganes saviveiklai, jog gali susipinti į neišpinamą mazgą.

Paprasčiausias dauginimo būdas – atlankomis. Pavasarį arba jau vasarą subrendę stiebai prilenkiami prie žemės, prismeigiami ir negiliai užkasami. Iškasti įsišaknijusius stiebus geriausia pavasarį. Kelių metų senumo kerus pavasarį persodinant galima padalyti į kelias dalis. Atžalas išaugina ne visos raganės. Auginiai pjaunami vasarą, iš vidurinės stiebo dalies; jų lapai sutrumpinami perpus. Raganių rūšys ir veislės sėklomis dauginamos tik selekcijos tikslais.

 Priklausomai nuo rūšies raganės žydi birželio – spalio mėnesiais. Vienmečius ūglius prieš žiemą reikėtų nupjauti ir pridengti iki pavasario. Dauguma mūsų šalyje auginamų raganių yra atsparios šalčiams, jos neblogai peržiemoja ir nepridengtos.

 Jauniems augalams, maždaug savaitę iki sodinimo, paruošiame 60-70 cm gylio ir maždaug 50-60 cm. pločio duobę. Duobės apačioje būtinai įpilame drenažo: maždaug kaip 15-20 cm žvyro, skaldos ar skaldytų plytų, stambaus žvirgždinio smėlio. Pavasarį tirpstant sniegui ar užėjus didelėms rudeninėms liūtims drenažas apsaugos šaknis nuo permirkimo.

Raganių sodinimui reikia pasiruošti tokį žemių mišinį: viena dalis durpių (pvz. kibiras), dvi dalys humuso arba komposto, viena dalis smėlio, dvi dalys žemės, 100 – 150 g. organinių trąšų, galima įpilti 2-3 puodelius pelenų. Sodinimui rekomenduojama pirkti dvejų metų sodinukus su sveika šaknų sistema. Prieš sodinant apžiūrėkite augalo šaknis, nesveikas apdžiuvusias ar apipuvusias nupjaukite aštriu sodo peiliu. Raganes patariama sodinti pavasarį, jeigu sodinsite rudenį, tai geriausiai daryti pirmoje rugsėjo pusėje, kad augalas iki žiemos spėtų prigyti ir įsišaknyti. Po sodinimo augalus reikia gerai palaistyti. Pirmas dvi, tris savaites jeigu oras sausas be lietaus, reikia laistyti kasdien kol augalas gerai prigis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *