Kas per augalas yra kaktusas?

Beveik kiekvienuose namuosa galite rasti įvairių formų, dydžių bei žiedų turinčių spygliuotų augalėlių. Tačiau ar žinote, kas jie tokie? Šie augalai yra gausiai paplitę visame pasaulyje ir daugėlis juos vadina kaktusais. Kaktusas- lyg tarptautinis žodis, kurį skirtingomis kalbomis rašome skirtingai, tačiau tarimas išlieka panašus. Ar kada susimąstėte iš kur jie kilę? Tai tikrai ne eilinė petražolė ar petunija, kuri kurios kilmė- Europa. Būtent šie spygliuočiai yra atsiradę ne iš niekur kitur kaip Afrikos. Jie yra prisitaikę prie sausros. Spygliukai padengti vaškine kutikule, kuri mažina transpiraciją (vandens garavimą) ir tokiu būdu ilgiau išlaiko vandenį savyje. Tad jei esate ne itin rūpestingas sodininkas ar nepasiryžusi daug dėmesio augalams skirti namų šeimininkė, vienas iš tinkamiausių augalų būtų minėtasis spygliuotas kaktusas.

Jei manote, jog šie augalai neišvaizdūs, tuomet labai klystate. Kaip ir daugėlis kitų augalų, taip ir šie, turi itin daug įvairiausių rūšių ir veislių. Galite rasti nuo aplipusių žiedais iki lyg pukų kamuolėliu atrodančių kaktusų. Kaip jau išsiaiškinome, jiems nereikia daug priežiūros. Pagrindiniai trys faktoriai, kurie lemia augalo gerbūvį yra tinkama žemė, lašelis vandens ir apšvietimas. Tai būtų lyg apibendrinta visų rūšių charakteristika, tačiau norėdami, jog augalas augtų išties sėkmingai, galite pasidomėti veislei reikiamomis sąlygomis. Informaciją galite rasti knygose bei internete. Dažniausiai jiems nereikia didelių žemės plotų (be abejo reikia atsižvelgti į augalo dydį). Įprasto aukščio kaktusai neturi itin plačios šaknų sistemos, tad jiems užtenka nedidelių vazonėlių. Tad sutaupysite ir vietos, ir tuo pačiu nereiks daug lėšų skirti būsimąjai augalėlio vietai.

Vienas didžiausių minusų yra sodinimas. Visi puikiai žinome, jog tikrai nemalonus jausmas, kuomet netyčią prisilietus spygliukai paliečia mūsų nervus. Tuomet pajaučiame skausmą ir tampame suirzę. Tačiau yra įvairiausių būdų kaip to išvengti. Kalbant apie paprastą ir netyčinį prisilietimą- norint jo išvengti, patartumėme kaktusus dėti toliau nuo kasdien naudojamų daiktų. Pavyzdžiui pasirinkus stalą- vazonėlį statykite kuo toliau nuo klaviatūros ar pelytės. Žinoma, kažkaip reikia šį nuostabų augalėlį pasodinti. Ši užduotis kiek sunkesnė, bet kaip ir visos kitos- įveikiama. Geriausias būdas kaktusą suvynioti į popierių kūgelio ar piramidės forma (taip, kad spygliai būtų už popieriaus, o šaknys kyšotų). Tokiu atveju nebus baisu prie jo prisiliesti. Kol sodinsite, galite laikyti apsuptą popieriumi, o pasodinę (kai nebereikės augalo liesti) popierių nuimti. Beje, juk vieną kartą vardan gražaus augalo turėjimo galima ir pasiaukoti.

Ar žinote šios rūšies augalų teikiamus privalumus? Visų pirma, vis plačiau ir plačiau yra naudojami maisto ir farmacijos pramonėje. Dažnai kaktusų gabalėliais pagardinami įvairūs gaivieji gėrimai. Taip pat, šie augalai yra itin prisotinti vitaminų ir vandens, tad jie yra lyg sudedamoji įvairių odą minkštinančių ir reikiamomis medžiagomis odą praturtinančių kremų dalis. Žinoma, išvardintieji pliusai nėra itin artimi kiekvienam žmogui. Tad vertėtų pakalbėti apie tokius kaktusų privalumus, kurie yra teigiami visiems. Turbūt daugėlis šio pasaulio žmonių namuose ar bent jau darbe turi kompiuterius. Kaip jau žinote, šie prietaisai skleidžia neigiamai žmogaus sveikatą veikiančius spindulius. Tad kaktusas gali būti vienas iš gelbėtojų. Būtent šis augalas puikiausiai sugeria radiaciją.

Straipsnis verstas iš anglų kalbos.

  3 comments for “Kas per augalas yra kaktusas?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *