Kardeliai – ne tik rugsėjo 1-ajai

kardeliaiKardeliai – nuostabios daugiametės gumbasvogūnės vilkdalginių šeimos gėlės, liaudyje vadinamos gladijolėmis. Kardelių priskaičiuojama per du šimtai rūšių. Tiesa, gėlininkystėje labiau paplitę kultūriniai hibridai, kurie smarkiai įvairuoja: tarpusavyje skiriasi savo forma, dydžiu, spalvomis bei žiedynais.

Skirstymas. Kardeliai yra skirstomi dėl patogumo į atskiras grupes pagal tokias savybes: žiedo dydį, jo formą, žiedų spalvą, gėlės aukštį, net kvepėjimą bei žydėjimo laiką. Pagal žiedų dydį kardeliai skirstomi į penkias grupes. Stambiausi, didžiausi žiedai vadinami gigantiškaisiais. Vieno tokio žiedo skersmuo net 15 cm! Antroje vietoje pagal žiedo dydį atsiduria stambiažiedžiai su 11.5-15 cm skersmeniu. Dar mažesni yra vidutinio stambumo – 9.1-11.5 cm, toliau smulkiažiedžiai – 6.6-9 cm ir patys mažiausi vadinami miniatiūriniais, šių žiedelių skersmuo iki 6.5 cm. Pagal žiedo formą kardeliai skirstomi į suskaldytus, klostytus, paprastuosius, gofruotus arba banguotus, drakoninius (jie taip vadinami dėl išaugų su pentinėliais) ir pilnavidurius. Pagal žydėjimo laiką skirstomi į labai vėlyvus (jie sužydi praėjus net 110 dienų po pasodinimo), vėlyvus, vidutiniai vėlyvus, vidutiniuosius, viduriniai ankstyvus, ankstyvus bei labai ankstyvus (šie sužydi po 70-75 dienų nuo pasodinimo). Atskirą grupę sudaro kvepiantieji kardeliai: tai ‚Akacijos‘ ir ‚Pervenec‘o‘ veislės. Veisliniai kardeliai dar skirstomi pagal žiedų spalvą. Toks skirstymas apima dešimt klasių nuo baltos iki violetinės ir trys klasės mišrių spalvų (tokie žiedai yra su tamsiomis dėmėmis). Bet šiuo metu jau išvesta daugybės spalvų, tarpusavy persimaišiusių ant vieno žiedyno, hibridų. Vienas įspūdingiausių – ‚Black Jack‘.

kardeliai Black JackKardelių sodinimas. Kardelius galima sodinti nuo balandžio pabaigos iki gegužės vidurio. Žinoma, kiekvienais metais klimatas keičiasi, tad geriau palaukite, kol dirvožemis gerai pradžiūs nuo ištirpusio sniego ir oro temperatūra ilgesnį laiką bus aukštesnė nei plius dešimt laipsnių. Gumbasvogūnių paruošimas. Prieš sodinimą nuo svogūnų gumbų būtina nuvalyti žvynelius. Jei svogūnėlis pasirodo esantis nelabai sveikas – sunaikinti. Pumpurų galima ir nenuvalyti – tiesiog pusei paros pamerkti į kalio permanganato tirpalą, taip paruoštus gumbapumpurius reikia iš karto sodinti. O tokiame tirpale išmirkytų gumbasvogūnių galima iš karto ir nesodinti – galima nusausinti, išdžiovinti ir palaikyti, kol jau ruošitės sodinti, o sodinti kardelius geriausia vagose iki dvylikos centimetrų gylyje. Jei dirva sunki – iki dešimties centimetrų, jei lengvesnė – galima ir iki penkiolikos. Tarpus tarp kardelių reikia palikti iki dvidešimties centimetrų, jei sodinsite vagose, tuomet tarp eilių tarpai turi būti iki trisdešimties centimetrų.

Tolimesnė priežiūra. Laistymas. Kardeliai labai mėgsta drėgmę, tačiau juos laistyti reikia ne itin dažnai, bet labai gausiai. Daugiausiai vandens kardeliams reikia žiedynkočio susidarymo periodu ir žydint. Kai palaistote, papurenkite dirvą, kad vanduo geriau įsigertų. Kad drėgmė ilgiau išsilaikytų, laiku mulčiuokite (durpėmis arba puvenomis) bei ravėkite. Rišimas. Kartais kardeliai užauga labai aukšti ir juos tenka parišti. Geriausia juos rišti prie kuoliukų. Jei užauga ne tokie aukšti, gali užtekti tiesiog apkaupti. Skynimas. Skinti galima, kai jau prasikala žiedai. Jei nuskinsite dar tik vos vos prasikalusius, tuomet tokie kardeliai ilgiau išbus pamerkti. Skinant reikėtų nepamiršti palikti bent keturis kardelio lapelius, jei veislė vėlyva – net šešis. Ligos. Kaip ir daugelį augalų, kardelius taip pat puola ligos ir įvairiausi kenkėjai. Nuo ligų šias gėles geriausia ginti vegetaciniu laikotarpiu. Niekada nepamirškite nuskinti ir sunaikinti pažeistus lapelius. Kardelius puola fuzariozė, sklerotinis puvinys (skleriotiniozė), kekerinis puvinys (botrytiozė), bakteriozė, septoriozė, virusinės ligos geltligė ir mozaika.

  4 comments for “Kardeliai – ne tik rugsėjo 1-ajai

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *