Daugiamečiai augalai

Daugiametis augalas, tai augalas, kuris gyvena ilgiau nei du metus. Ši sąvoka dažnai naudojama tam, kad atskirti augalą nuo trumpiau gyvenančių – vienmečių ir dvimečių augalų. Kartais šią sąvoką neteisingai panaudoja prekiaujantys gėlėmis sodininkai ar patys sodininkystės specialistai sakydami, kad daugiamečiai augalai yra tik žoliniai. Tačiau ir sumedėję augalai, tokie kaip krūmai ir medžiai, taip pat yra daugiamečiai.

Daugiamečiai augalai, ypatingai maži žiediniai augalai, žydi bei auga per visą pavasarį ir vasarą, o vėliau nuvysta atėjus rudeniui, ir žiemai. Po to pavasarį jie atsigauna nuo šakniastiebių, vietoj to, kad brandintų savyje sėklas, kaip vienmečiai augalai.

Daugiamečiai skirstomi į trumpai gyvenančius (tik kelis metus) arba į ilgai gyvenančius, kaip pavyzdžiui medžiai, kurie gali išgyvent iki keturių tūkstančių metų. Jų aukštumas yra įvairus – nuo vos kelių milimetrų  iki 100 metrų ir daugiau. Ilgamečiai augalai apima platų jų grupių pasirinkimą: nuo paprasčiausių paparčių ir kerpsamanių iki nepaprastai įvairių klestinčių augalų, kaip orchidėjos bei žolė.

Augalai, kurie žydi ir duoda vaisių tik kartą ir tada nuvysta vadinami monokarpiniais. Tačiau, dauguma ilgamečių augalų yra polikarpiniai, nes jie žydi daugiau nei vieną sezoną per savo gyvavimo laikotarpį.

Šiltesniame ir palankesniame klimate, daugiamečiai auga be perstojo. Sezoniniame klimate, jų augimas yra ribotas dėl galimų sezoninių pasikeitimų. Pavyzdžiui, vidutinio klimato regionuose daugiametis augalas gali augti ir žydėti tik šiltuoju metų laiku, nes žiemą lapija apmiršta.  Šie augalai yra daugiamečiai lapuočiai. Lapai atauga iš esamų kamieninių audinių.  Daugelyje pasaulio vietovių, sezoniškumas pasireiškia kaip lietingas ar sausringas periodas, o ne šiltas ar šaltas laikotarpis. Yra ir tokių daugiamečių augalų rūšių, kurių lapai laikosi ištisus metus; jie vadinami amžinai žaliuojančiais augalais.

Daugelis savo soduose auginame įvairiausius augalus. Iš populiariausių augalų daugiamečiams galėtume priskirti vynuoges, bazilikas, obelis, rozmarinas, mėta ir daug kitų. Šios rūšies augalus sodinti apsimoka daug labiau, nei vienmečius. Žinoma, priklauso ir nuo Jūsų noro: ar norite tik momentinės, ar ilgalaikės naudos. Auginant daugiamečius augalus nereikia lėšų skirti kasmetiniam sėklų pirkimui ir sodinimo vargui, tačiau dėmesio augalėliai reikalauja žiemą. Šaltuoju laikotarpiu jie gali nušalti, tad reikia pasirūpinti apsauga nuo nepalankių kritulių ar itin žemos temperatūros. Žemiems, prie žemės augantiems augalams puikiai tinka įvairūs mulčiai, pavyzdžiui pjuvenų, durpių ar medžio gabalėlių. Didesniems augalams, pavyzdžiui persikams ar abrikosams, reikalinga šakų uždanga, nes kitaip gali nušalti jų galūnės. O tokiu atveju medis naujo sezono taip ir nebesulauks. Tad renkantis augalą reikėtų gerai pamąstyti, kam geriau skirti laiko: ar sodinimui, ar žiemos paruošimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *