Balinis ajeras

balinis-ajeras-3

Ajeras – daugiametis, 60—100 cm aukščio, kvapus, žolinis augalas. Šakniastiebis rausvai žalias, 1,5 — 3,0 cm skersmens, šliaužiantis, nariuotas, šakotas. Stiebas iš vienos pusės su briauna, o iš priešingos įlinkęs. Lapai kalavijiški, bekočiai, ilgi, dažniausiai banguotais kraštais. Žiedai smulkūs, 4—9 cm ilgio, į šoną pakrypusioje burbuolėje.
Žydi birželio—liepos mėn. Sėklų nesubrandina. Dauginasi šakniastiebiais.
Auga ežerų, upių, tvenkinių, kūdrų pakraščiais dumblingose vietose. Dažnas visoje Lietuvoje. Į Europą pateko iš Azijos XVI a. viduryje.
Vaistinei žaliavai ruošiami šakniastiebiai. Jie kasami vasaros pabaigoje ir rudenį iš tankių sąžalynų, imant ne daugiau kaip 1/4 šakniastiebių iš sąžalyno. Sausuose šakniastiebiuose yra 2,0—4,8 % eterinio aliejaus, glikozido akorino, krakmolo, dervų, iki 150 mg% askorbino rūgšties, rauginių, mineralinių ir kitokių medžiagų, lapuose — eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, krakmolo, iki 500 mg% askorbino rūgšties. Šakniastiebių nuoviras tinka aromatinėms vonioms, vartojamas nuo plaukų slinkimo. Ant žalių lapų iškepta duona būna kvapi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *