Viksvos (Carex L.)

Ar viksvos žydi, ar ne? Žinoma, jos žydi ir subrandina vaisius, tik jų žiedai labai saviti, smulkūs, sudaro įvairius žiedynus.
Šeriuotosios viksvos (C. appropinauata Schum.) visos varputės vienodos, trumpokos, susitelkusios šakotoje šluotelėje. Pažiedės rausvai rudos, maišeliai apvalūs, gysloti, turi dantytus snapelius. Stiebas status, iki 60 cm aukščio. Lapai siauri, ilgi, su juosvomis, blizgančiomis makštimis. Auga kupstais.
Grakščiosios viksvos (C. acuta L., kitaip dar C. gracilis Curt.) varputės skirtingos: viršūnėje 2—4 siauros, stačios, tik su kuokeliniais, žemiau jų 3—5 nusvirusios, tik su piesteliniais žiedais. Pažiedės siauros, smailios, juosvos ar rusvos. Maišeliai žali, kiek suploti. Žiedynlapis ilgesnis už visą žiedyną. Stiebas iki 1 m aukščio, status, su 3 briaunomis, visas labai šiurkštus. Lapai plokšti išlinkę, ilgi, gana platūs, aštriais kraštais. Augalas retakeris. Šiurkščiosios viksvos (C. pseudocyperus L.) žiedyno viršūnėje viena stati kuokelinė varputė, žemiau jos ant ilgų kotelių 3—5 pailgos, grakščiai nusvirusios piestelinės. Pažiedės žalios, smailios. Maišeliai pailgi, žalsvi, su snapeliais. Stiebas iki 80 cm aukščio, status, su 3 šiurkščiomis briaunomis. Lapai nelabai ilgi, platoki, šiurkštūs, išilgai lenkti. Auga nedideliais kereliais.
Šios rūšys, kaip ir daugelis kitų viksvų rūšių, kurių respublikoje yra daugiau kaip 60, auga žemapelkėse, raistuose, grioviuose, upių ir ežerų pakrantėse, šlapiose pievose.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *