Valgomasis griežtis

Brassica napus

Botaninis aprašymas:
Vienametis arba dvimetis 40-140cm aukščio melsvai žalias augalas. Šakniavaisis didelis ir sultingas, iš jo išauga lapai. Stiebas status, lapuotas. Apatiniai lapai kotuoti, plunksniškai skiautėti(dvimečių augalų lapai stambesni, susitelkę skrotelėje). Viršutiniai ištisiniai, lygiakraščiai, bekočiai. Žiedai aukso spalvos arba blyškiai geltoni. Griežčio lapų skrotelė ir šakniavaisis išauga pirmaisiais metais; stiebas, žiedynai, vaisiai ir sėklos- antraisiais. Vegetacija trunka 120-130 dienų. Žydi gegužės – rugpjūčio mėnesiais. Vaisius – daugiasėklė ankštara. Sėklos rutuliškos, juodos ir smulkios. Aliejinis, maistinis, pašarinis, medingas ir vaistinis augalas.

Paplitimas:
Kilęs iš Viduržemio jūros šalių. Paplitęs Europoje, Sibire, Šiaurės Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje. Auga dirvose, pūdymuose, dykvietėse. Lietuvoje auginami pašarinis griežtis(minkštimas baltas) ir valgomasis griežtis(minkštimas geltonas). Išvesta įvairių veislių, jos skiriasi šakniastiebio forma, skoniu ir spalva. Respublikoje valgomasis griežtis auginamas ūkiuose, soduose. Kultūrinis augalas.

Auginimas:
Geriausiai dera derlingose priemolio dirvose, nusausintose žemapelkėse.
Tinkamiausias priešsėlis- žiemkenčiai, ankštiniai, kaupiamieji. Sėjama gegužės mėnesiais eilėmis kas 45-60cm. Šakniavaisių vidutinis derlius- 500-600 cnt/ha. Žiemą jie laikomi rūsiuose, sandėliuose, kaupuose.
* * *
Griežčiai turi angliavandenių(iki 10%), baltymų, eterinio aliejaus, pektinų, vitaminų: C(iki 33mg %), B1, B2, PP; mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, fosforo, geležies, jodo, sieros ir kitų.

Vartojimas medicinoje
Griežčiai yra daugiau gydomoji negu maistinė daržovė. Nuo nutukimo tinka vartoti griežčių tyrelę, kuri malšina alkį ir nedidina svorio. Griežčių ląstelienoje esantis pektinas virškinamajame trakte jungiasi su tulžies rūgštimi, todėl kraujyje mažėja cholesterolio. Taigi ši daržovė vartotina nuo
aterosklerozės. Kramtant griežčius, organiniai sieros junginiai dezinfekuoja burnos gleivinę, todėl tinka profilaktiškai nuo anginos.

Liaudies medicinoje
Gydomas kosulys, bronchitas, krūtinės skausmai. Griežčių tyrelės tinka sergant storosios žarnos uždegimu. Dietinėje mityboje jie vartojami nuo vidurių užkietėjimų; kasdien valgant žalių griežčių neužkietėja viduriai. Iš griežčių šakniavaisių paruoštas užpilas padeda nuo kosulio, o sėklų arbata geriama peršalus, prakaitavimui skatinti ir kaip šlapimo varomoji priemonė. Šviežių šakniavaisių sultys stiprina organizmą, padeda nuo reumato, skorbulo.
– Senovėje jo sultimis gydydavo sunkiai gyjančius nudegimus, o vandenyje sutrintų sėklų duodavo vaikams, sergantiems tymais.

Nuo kosulio
Tirštą griežčių nuovirą sumaišyti su medumi ir gerti po šaukštelį 3 kartus per dieną.

Maistui
Šakniavaisiai maistui vartojami tiek švieži, tiek virti. Griežčiai yra specifinio kvapo ir aštroko skonio, tačiau iš jų galima pasigaminti skanių patiekalų.

Žalių griežčių salotos
Produktai: 1 griežtis, 3 obuoliai, 2 šaukštai aliejaus, pagal skonį druskos, cukraus, citrinos rūgšties, petražolių lapelių.
❖ Griežčius nulupti, nuplauti ir geltoną minkštimą bei nuluptus obuolius stambiai sutarkuoti. Įdėti citrinos rūgšties, druskos, užpilti aliejumi, sumaišyti. Sudėjus į salotinę pabarstyti susmulkintais petražolių lapeliais.

Kepti griežčiai
Produktai: 800g griežčių, kiaušinis, 2 šaukštai miltų arba džiuvėsėlių, citrinos sulčių, riebalų arba aliejaus kepti, druskos pagal skonį.
❖ Jaunus griežčius nuplauti, nulupti, supjaustyti stambiais skridiniais ir pusiau išvirti pasūdytame vandenyje. Išgriebti, nuvarvinti vandenį, apvelti išplaktu kiaušiniu, miltais ar džiuvėsėliais ir kepti įkaitintuose riebaluose, kol pagels. Iškepus apšlakstyti citrinos sultimis.

Griežčiai su grietine ir bulvėmis
Produktai: 2 griežčiai, stiklinė grietinės, virtų bulvių, druskos pagal skonį.
❖ Nuluptus griežčius sutarkuoti bulvių trintuve, sultis nuspausti, pridėti grietinės ar pieno, kad pasidarytų košė, pasūdyti ir patiekti su virtomis karštomis bulvėmis.

Griežčių sklindžiai
Produktai: 500g griežčių, 2 kiaušiniai, stiklinė miltų, pagal skonį cukraus, druskos, aliejaus kepti.
❖ Griežčius smulkiai sutarkuoti, sudėti kiaušinių trynius, miltus, druską, cukrų ir gerai išmaišyti. Baltymus plakti iki stangrumo ir sudėjus į masę labai, atsargiai sumaišyti. Į šią masę galima įdėti stambiai sutarkuotų obuolių. Kepti įkaitintame aliejuje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *