Tulpių pražydinimas

tulpiu svoguneliai Tiesa, jog nuostabiu tulpių grožiu galima džiaugtis ne vien per jų „normalųjį“ žydėjimo periodą, bet ir šaltuoju metų laiku, pavyzdžiui, net sausio ar vasario mėnesiais. Sakote, neįtikėtina? Pabandykite!

Nuo ko pradėti? Norint sėkmingai pražydinti tulpę, reikia turėti omenyje, kad didelę reikšmę turi temperatūros režimas po svogūnėlių nukasimo. Tas režimas susideda iš tam tikrų dviejų dalių-etapų: pirmas – aukštos temperatūros poveikis, antras – žemos temperatūros poveikis. Aukšta temperatūra, kurios ribos nuo 23 iki 25 laipsnių, turi būti veikiama nuo laikymo pradžios momento iki rugpjūčio pirmosios pusės, tiksliau – rugpjūčio 10-15 dienos. Jei svogūnėlius norite pražydinti anksti, sausio mėnesį, juos reikia savaitę laikyti 34 laipsnių temperatūroj. Tokioje aukštoje temperatūroje pagreitintai formuojasi žiediniai pumpurai. Antras etapas: nuo rugpjūčio vidurio svogūnėlius reikia perkelti jau į kitą vietą, kur temperatūra siektų vos devynis laipsnius šilumos. Tokia žema temperatūra reikalinga ir net būtina normalaus žiedkočio vystimosi sąlygą. Jei tulpę norite pražydinti vėlesniam laikui, gegužės mėnesiui, iškastus svogūnėlius iki rugsėjo mėnesio laikykite 23-ijų laipsnių temperatūroje. Praėjus šiam laikotarpiui, toliau iki spalio vidurio, iki sodinimo, laikykite 17 laipsnių temperatūroje. Svogūnėliai, skirti sodinimui, privalo būti absoliučiai sveiki, turėti epidermį be mechaninių pažeidimų, keturis-penkis maitinamuosius lukštus, taip pat turi būti apvalūs, gana dideli. Svogūnus geriausia sodinti į švarų gryną smėlį, žemės smėlio arba durpių smėlio mišinį. Substratą galima patręšti kalio sulfatu ir amonio salietra, kadangi maisto medžiagos padės geriau išsilaikyti svogūnėliui. Tręšti reikėtų praėjus pusantros savaitės po perkėlimo iš vėsios patalpos į kambarį ar šiltnamį.

Svogūnai sodinami spalio pradžioje į dėžutes, dubenėlius, puodelius ar kitus indelius. Į vieną indą sodinkite tik tos pačios rūšies tulpių svogūnėlius. Inde svogūnai turėtų būti pusantro ar dviejų centimetrų atstumu vieni nuo kitų. Į indo dugną įpilkite paruošto substrato, tuomet reikiamu atstumu išdėliokite svogūnėlius ir iki pačių svogūnų viršūnėlių pripilkite to paties substrato. Tuomet labai gerai palaistykite ir laikykite vėsioje vietoje, kur temperatūra būtų 5-9 laipsniai. Galima laikyti ir rūsyje, ten sąlygos labai tinkamos: tamsu, oras drėgnas. Svogūnėlius reikėtų laistyti du kartus per savaitę. Priklausomai nuo veislės, svogūnėliai įsišaknija ir sudygsta per 16-22 savaites. Kai daigai išauga iki 5-7 cm aukščio, jau galima juos pernešti į šiltnamį arba kambarį. Paprastai tai daroma likus nepilnam mėnesiui iki žydėjimo.

Indai su įsišaknijusiomis tulpėmis pernešami į tokią patalpą, kurioje temperatūra siekia 15-20 laipsnių šilumos. Jei norite, kad žiedkočiai būtų ilgesni, pirmąsias tris keturias dienas tulpes laikykite po tamsiu gaubtu (tai gali būti ir popierius). Augimą ir žydėjimą paspartina ir du tris kartus per dieną purškiamas šiltas vanduo, bet tik iki to laiko, kol išsiskleidžia lapai. Kambario oras turėtų būti drėgnas. Jei oras vis dėlto yra sausas, šalia indų su tulpėmis pastatykite dubenėlių su vandeniu. Šiaip laistyti reikia iki to laiko, kol nuvysta lapai.

Jei nesilaikoma tulpių pražydinimo taisyklių, pražydinant gali atsirasti vadinamųjų aklųjų žiedpumpurių. Gali atsirasti ir vadinamoji žiedpumpurių nekrozė. Tai sukelia erkės ir etilenas. Jei vegetacija vyksta aktyviai, gali nulinkti žiedkočiai. Tai taip pat yra liga, kurią sukelia kalcio trūkumas, tad geriau iš anksto patręšti substratą kalciu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *