Sendintas sodo stilius – netradicinio skonio žmonėms?

           Sodo pasendinimas skamba gana keistai, juk labiau esame pripratę prie sąvokos sodo atnaujinimas. Tačiau, kai daugelis senovės liekanas išvysta jau tik muziejuje, o ne savo namų palėpėje ar gyvenamajame kambaryje, kai gruboki kaimiški daiktai nebetenka skurdumo asociacijos, o puošnumas praranda kokybiško gyvenimo reikšmę, atsiranda praeities kasdienybės ilgesys. Ji netgi tampa naujausia mados tendencija, gero ir subtilaus skonio ženklu, dažna kaip gelbėjimo ratas „čiumpama“ pasiturinčio socialinio sluoksnio žmonių.

  

Praeitį menanti mada

 

Seni, anaiptol į prastinius grožio standartus netelpantys daiktai staiga virsta egzotiškomis puošmenomis. Tačau sendintas stilius – tai ne tik primirštą funkciją dar galintys atlikti daiktai: geldos, lygintuvai, kočėlai, verpimo rateliai bei pan., bet ir įvairios faktūros, specifinių spalvų medžiagos, šiurkščios formos. Detalių ar apskritai viso sodo pasendinimas puikiai tinka, kai reikia užmaskuoti negražius daiktus bei vietas, suteikti jiems specifinę išraišką. Tačau žinoma, šis būdas išties mažai ką turi bendro su namu-muziejumi ar kaimiška gryčia. Tai tik dar viena menų ir stilių sintezė, kai per grubias formas, šiurkščią faktūrą, niūrias, drumstas spalvas prasiskverbia akivaizdžios modernumo apraiškos.

  

Greitas pasendinimas

 

Niekas nesuteikia sodui daugiau ilgaamžiškumo pojūčio nei aksominiai žalių sąmanų, augančių ant akmenų ir skulptūrų, kilimėliai, jū įvairiausi netaisyklingi „raštai“. Tačiau kas iš to, jei didžiuliai akmenys švarut švarutėliai, ka tik įridenti, o akmeniniai, moliniai ar betoniniai dirbiniai dar visiškai neseniai atkeliavę iš dirbtuvių ar parduotuvės? Kad ir kaip stengtumeisi, daiktus palietusių permainų ženklų neįžiūrėsi. Nejaugi lauksi metus iš metų, kol jų formos taps „minkštesnės“, kol jas „pačiupinės“ ir išgrynins oro permainos, laiko tėkmė?

            Laimei nebūtina. Sąmanų augimą ypač pavėsingose vietose, galima paspartinti patepant sodo abjektus tam tikromis medžiagomis.

            Sendinimas jogurtu ar grietine – visiškai paprastas būdas, nereikalaujantis didelių pastangų. Norimus daiktus pakanka aptepti nestoru kurio nors produkto sluoksniu, ir jau greitai jie išoriškai atrodys senstelėję, greičiau apsamanos.

            Sendinimas dumblu ar mėšlo tirpalu. Jei norite pasendinti nedidelį daiktą, palaikykite jį apie savaitę dumble. Tai padaryti bus nesunku, jei nuosavame sode turite pekėtą kampelį. Labai tinka ir skystas mėšlo tirpalas. Daiktą galima jame palaikyti arba aptepti.

            Įtrynimas petražolėmis. Šiomis prieskoninėmis daržovėmis galima įtrinti nedidelius molinius daiktus, indus augalams, smulkius dirbinius. Jie atrodys senesni.

            Molio galios. Jei pelkingo sklypelio ir dumblo neturite, o pasendinti ketinate nemažo dydžio dekoracijas, galite pasigaminti mišinio, kurio poveikis bus panašus į natūralios pelkės. Ištirpinkite kimščio dydžio molio (geriausia balto, kaolino) gabalą maždaug 3 puodeliuose vandens arba skieskite tol, kol mišinys taps panašus į tirštą pieno kokteilį. Įmaišykite vieną puodelį sąmanų, surinktų iš šaligatvio plyšių ar nuosavo sodo drėgnų vietų. Išmaišykite mišinį geru plaktyvu. Tada teptuku užtepkite jį nestoru sluoksniu ant akmenų ar dirbinių. Tik stenkitės imituoti fragmentišką, nevienodą sąmanų augimą: gausiau tepkite plyšius, įtūkius bei bei šiaurinėse pusėse.

 

Rūdžių žavesys

 

Antikiniai ornamentai, baldai, seni kibirai, tvoros bei kiti reikmenys – visos šios ilgalaikės sodo dekoracijos dažnai būna pagamintos iš geležies. Kas nematė, kaip jie, reguodami su deguonimi ir drėgme, greitai apsitraukia storoku rūdžių sluoksniu bei „pasipuošia“ daugiasluosnėmis dažų nuolupomis. Tokiu atveju taip pat belieka apsispręsti, kaip pasielgti: palikti aprūdyjusį ir pasikeitūsį daiktą, taip suteikiant sodui antikinio, archaiško žavesio, senovės laikų auros, ar pulti kovoti.

            Svarbus faktorius tokiu atveju, kiek svarbi yra daikto praktinė funkcija, jei už ją daug svarbesnė yra savitos nuotaikosir stiliaus dermė, senoviškumo įspūdis tik pasitarnaus. Aprūdijusias tvoras, pinučius galima palikti matomas tik iš dalies (pavyzdžiui, apželdinus vijokliais). Bet jei norite išsaugoti funkcionalumą, rūdys ir atsilupę dažai tikrai daikto nepuoš. Pagalvokite apie jo atnaujinimą.

            Geležį geriausiai atnaujinsite nuvalę paviršių švitriniu popieriumi ar vieliniu šepečiu. Apsispręskite, ar paliksite jį tokį, koks yra, ar nudažysite (nupurkšite). Skirtingi būdai nulems ir skirtingą daikto išvaizdą, suteikdami nevienodą istoriškumo laipsnį.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *