Paprastoji kraujažolė (Achillea millefolium L.)

Baltais, smulkiais graižais apsikaišiusi kraujažolė nubaltina didelius plotus. Kiekvienas graižąs panašus į žiedą: 5—6 kraštiniai balti žiedai primena vainiklapius, geltoni vidurinieji — kuokelius, o žalia skraistė — taurelė. Ir vis dėlto tai graižai skirtingų žiedų. Kraujažolė žydi visą vasarą. Vaisiukai plokšti, pailgi, sidabriški.
Augalas 15—50 cm aukščio, kvapnus, plaukuotas. Stiebas status, šakojasi viršūnėje. Lapai lancetiški, plunksniškai suskaldyti siauromis, dantytomis skiltimis, žemutiniai su lapkočiais, viršutiniai bekočiai. Daugiametis augalas su šliaužiančiu šakniastiebiu, išleidžiančiu daug palaipų. Auga dirvonuose, pievose, ganyklose, miškuose, pakelėse, patvoriuose, ant lauko ežių, daugiausia puveningoje purioje smėlio ir priesmėlio dirvoje ar ant perpuvusios durpės; neauga šlapiose pievose ir pelkėse.
Kad žolė gerai sulaiko kraujavimą, tą jau seniai žinojo šienpjoviai ir kiti laukų darbininkai. Pasak legendų, lotyniškas pavadinimas susijęs su Trojos karžygiu Achilu, kuris šia žole gydęs savo kareivius. Ir dabar kraujažolė vertinama kaip vaistažolė, taip pat gera kosmetinė priemonė. Kraujažolės priemaiša labai pageidautina ir šiene, ir ganyklos žolyne. Galvijai ją noriai ėda, nuo jos pagerėja karvių pieningumas, be to, žolė pakenčia mindymą. Jos nuoviru galima naikinti kai kuriuos sodų kenkėjus — amarus ir tripsus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *