Paprastasis rėžiukas (Nasturtium officinale)

paprastasis-reziukasPaprastasis rėžiukas anksčiau natūraliai augo tik Europoje, dabar paplito visose Žemės vidutinio klimato juostose. Kadangi jis paprastai aptinkamas tekančio vandens telkiniuose, todėl dažnai vadinamas vandeniniu, arba upeliniu, rėžiuku. Jau romėnai šį augalą vartojo salotoms ir kaip prieskonį. Literatūroje kartais jis vadinamas Rorippa nasturtium-aquaticum sinonimu.

Natūraliose augavietėse šis daugiametis pelkių ir kitų vandens telkinių augalas išaugina šliaužiančius, iki 70 cm ilgio stiebus ir greitai sudaro tankų lapų kilimą. Ant stiebo dažnai išsivysto pridėtinės šaknys, augalą pritvirtinančios prie substrato. Lapai išsidėstę tiek virš vandens, tiek po vandeniu. Vasarą baltos žiedų kekės sudaro kontrastą tamsiai žaliems lapams. Lapuose yra kartaus eterinio aliejaus, vitaminų, mineralinių, rauginių ir karčiųjų medžiagų.

Šis daugiametis augalas yra vienas iš nedaugelio prieskoninių augalų, augančių vėsiose vietose, daliniame ar visiškame pavėsyje. Jis mėgsta kalkingą, daug maistingųjų medžiagų turintį dirvožemį, kuris turi būti šlapias.

Paprastajam rėžiukui reikia šiek tiek dėmesio, nes augavietėje nuolat turi būti maždaug 1 cm vandens sluoksnis. Tokios sąlygos gali būti užpelkėjusiame tvenkinio pakraštyje arba dubenėlyje, į kurį geriausia kasdien pripilti šviežio, daug deguonies turinčio vandens. Sėklas galima sėti pavasarį ir vasarą į drėgną dirvožemį. Jos greitai sudygsta. Taip pat lengvai galima dauginti auginiais ir sąžalyną atnaujinti. Šiltuose šaltiniuose ar upeliuose paprastasis rėžiukas dažnai ištisus metus būna žalias. Darže lapai ir ūgliai skinami pavasario ir vasaros mėnesiais.

Vertingiausi yra jauni lapai ir ūglių viršūnėlės, kuriuos geriausia skinti prieš žydėjima. Jie visuomet valgomi švieži, tačiau stiklinėje vandens pavėsyje išsilaiko keletą dienų. Labai svarbu juos gerai nuplauti.

Paprastųjų rėžiukų galima dėti į kitas lapines salotas. Jie skanūs su sumuštiniais arba įmaišyti į varškę. Sriuboms jie suteikia sodrų skonį.

Rėžiuko lapai ir ūgliai skatina tulžies pūslės, kepenų ir inkstų funkciją. Pavasarį Yra rekomenduojamas kraujui nuo kenksmingų medžiagų valyti ir jas šalinti. Jis taip pat slopina reumato ir podagros simptomus.

Šviežiose sultyse yra antimikrobiniu poveikiu pasižyminčių eterinių aliejų, kurie taip pat valo odą. Aliejų galima paprasčiausiai užlašinti ant vatos tampono ir patepti pažeistas odos vietas. Jei sutrinto augalo nakčiai uždėsite ant odos, turėtų išblukti strazdanos.

Paprastasis rėžiukas dailiais baltais žiedais pagyvina nuolat drėgną sodo tvenkinio pakrantę arba upelio vagą.

Paprastojo rėžiuko salotos su avokada

Žalios salotos ruošiamos iš 1-2 saujų paprastųjų rėžiukų, kelių kiaulpienės lapų, dilgėlės ir beržo lapų mišinio. Prinokusios avokados apyvaisį supjaustyti gabalėliais ir atsargiai sudėti į salotas. Salotas užpilti aliejumi bei citrinų sultimis, pasūdyti ir įberti pipirų. Šios vitamingos salotos skatina medžiagų apykaitą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *