Kaip sodinti šilauogių krūmus?

Pasodintos šilauogės gali augti apie keturiasdešimt ar net penkiasdešimt metų. Jei tinkamai parinksite krūmų vietą, garantuosite gausų itin skanių ir pilnų vitaminų uogų kiekį ateinančiai metų eilei.

Šilauogės gerai augs tik tuomet, jei bus patenkinti visi jų norai. Kad ir žemės rūgštumas, jis turėtų būti ne įprastas (7pH), o rūgštesnis, maždaug 5pH.
Tad norėdami turėti gerus derliaus rezultatus, turėtumėte pasirūpinti daliniu žemės, būsimos aplink krūmą, pakeitimu. Šiam darbui puikiai tinka amonio sulfato ar žemės sieros trąšos. Jei neprapoguojate dirbtinių trąšų, galite pasirūpinti ir savomis.
Vienas iš variantų- spygliuočių pjuvenos. Tačiau jas beriant reikia atkreipti
dėmesį į augalų lapus. Jei lapai pagelsta, tai rodo, kad jiems vis dar trūksta azoto ir reikia pasirūpinti kitu jo gavimo šaltiniu. Svarbus ir drėgmės laidumas. Mažai šansų, kad krūmas ves uogas, jei vanduo aplink jį kaupsis kad ir dvi dienas.
Nepamainoma pagalba derliaus gerinimui yra organinės medžiagos (gali būti iš parduotuvės nupirktos organinės trąšos arba sodo kompostavimo dėžėje susikaupusios natūralios trąšos).

Šios rūšies vaiskrūmiai ypač mėgsta šviesą. Tad krūmeliams rinkdami vietą atkreipkite dėmesį, kad tris ketvirtąsias dienos ten būtų šviesu. Žinoma, jos kaip ir daugelis augalų nemėgsta kaitros ir itin didelės temperatūros. Būtų nuostabu, jei parinktoji vieta būtų apšviesta iki ir po didžiųjų dienos karščių, o per juos ant krūmelių galėtų kristi šešėlis.

Jei vieta parinkta, o žemė paruošta, ką daryti tada? Belieka krūmelius pasodinti. Duobelių gylis tinkamiausias toks, kokiame šilauogės augo iki persodinimo, nes tuomet jos jau būna pripratusios prie tokio gylio ir nepatiria didelio streso. Iškaskite dvigubai didesnę duobelę, nei yra augalo šaknys ir jį įstatę užkaskite ne ta žeme, kurią iškasėte, o ją sumaišykite su komposte susidariusiomis trąšomis. Jei komposto neturite, galite apmulčiuoti medžio žievių drožlėmis ir pridėti vieną dešimtąją durpių ar samanų. Šiems vaiskrūmiams yra reikalingas nuolatinis komposto pildymas (tokiu būdu bus išlaikoma krūmams reikalinga žemė).

Pirmaisiais metais augalas tik įsitvirtina žemėje. Geriausiu atveju uogas pradės vesti antraisiais metais. Yra nustatyta, kad genėti krūmus patartina tik trečiaisiais metais ir po derliaus nuėmimo. Genėjimas yra laikomas palankiu tokiu atveju, jei pašalinate vidines senas šakas, kurios tik užimą vietą, tačiau neveda uogų.

Kadangi šilauogių krūmų šaknys yra paviršinės, o ne įsiraičiusios giliai žemėje, jom svarbi drėgmė. Nepalanki nei per sausa, nei per šlapia žemė. Geriausias rezultatas pasiekiamas tuomet, kuomet vanduo gali cirkuliuoti (t.y. supiltas vanduo susigeria į žemę, o tuomet, kol jis skverbiasi gilyn, šaknys pasisavina reikiamą jo kiekį).

O ką daryti su uogomis? Kaip jas panaudoti? Šilauogės yra labai giminiškos mėlynėms, tad jas galite ir valgyti panašiai. Nuostabus, nekaloringas ir pilnas vitaminų patiekalas būtų uogos užpiltos pienu. Taip pat, galite virti uogienes, kurios pravers šaltais žiemos vakarais. Bei uogeles užšaldyti šaldymo kameroje.Tokiu atveju jos išsaugo visus savo vitaminus, nesuvysta bei nesudžiūva, tad jomis galėsite pagardinti įvairius pyragaičius.

Straipsnis verstas iš anglų kalbos.

  1 comment for “Kaip sodinti šilauogių krūmus?

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *