Durpinis dirvožemis

Durpinę žemę dar vadina negyvąja žeme. Todėl, kad tokiame dirvožemyje niekas neauga. Tačiau tai netiesa, dirvožemiuose verta auginti dekoratyvinius augalus. Dažniausiai po žemutiniuoju durpių sluoksniu yra molis, todėl durpinis dirvožemis dažnai užpelkėja. Be to, durpinis dirvožemis giliai įšąla, o vėliau ilgai atšyla. Papraščiausias būdas pagerinti durpinio dirvožemio struktūrą, į jį priberti smėlio ir (arba) molio, mikrotrąšų. Jei rūgštinimui į durpinį dirvožemį pribersite žemutiniųjų sluoksnių durpių ( kurios yra nedidelio rūgštingumo), galėsite auginti viržių sodą.

DURPINIO DIRVOŽEMIO AUGALAI

Liekninis beržas – tai stambiausias ir greičiausiai augantis durpinio dirvožemio augalas. Liekninis beržas yra pelkini, iki 2 metrų aukščio galintis užaugti krūmas, labai panašus į paprastąjį beržą, tačiau žymiai žemesnis.

Keružis beržas – tai į paprastuosius beržus yra visai nepanašus. Keružiai beržai išauga ne aukštrsni nei 1 metro aukščio, tačiau yra labai platūs, jų šakų vainikai reti, o lapai apvalūs tarsi monetos.

Vilnotasis gluosnis – durpiniame dirvožemyje patariama auginti juos. Jie, kaip ir laplandiniai karklai, paauga pūkeliais padengtus žydrus lapus, kurie sudaro kontrastą su beržų žaluma. Verta atminti, kad šių augalų vyriškosios rūšys žydi ryškiau nei moteriškosios.
Pajūrinis sotvaras – durpiniame dirvožemyje patariama auginti iki 1,5 metro aukščio užaugančius pajūrinius sotvarus. Šie augalai užaugina į viršų besistiebiančias plonas šakas ir standžius, pūkeliais apaugusius ovalius lapus.

Pensilvanijos sotvaras – durpiniame dirvožemyje verta auginti šiuos sotvarus, kurie užaugina originalius, ru tulio formos vaisiua, padengtus pilkšvomis per visą žiemą išliekančiomis apnašomis.

Šaltekšnis – durpiniame dirvožemyje verta juos auginti. Šalteknių rūšis „Asplenifolia“ augina siaurus žalius lapus ir žalsvus žiedynus. Ši rūšis tik po daugelio metų gali pasiekti 2 metrų aukštį.

Ryškiais žiedais žydintys augalai – jei norite, kad durpiniame dirvožemyje augtų augalai, žydintys ryškiais žiedais, sodinkite pelkinius gailius, balžuvas ir durpyninius bereinius. Tai visžaliai, ne aukštesni nei 1 metro aukščio augalai. Grenlandiniai gailiai augina platesnius lapus. Šios veislės rūšis „Compactum“ vidurvasaryje yra panaši į pagalvę, tankiai nusėtą baltais žiedais.

Vaiskrūmiai – durpiniame dirvožemyje verta auginti kai kurių rūšių vaiskrūmius, ypač – vaivorus, bruknes, spanguoles. Patariama auginti ankstyvąsias hibridines, iki 1,5 metro aukščio užaugančias vaivorų rūšis: „Northcountry“, „Northblue“, „Northsky“ ar kiek aukštesnę rūšį „Blue crop“. Šie vaiskrūmiai gausiai dera rūgščiame dirvožemyje, kurio pH 4,0.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *