Baklažanai yra itin vertingos daržovės

 Po žiemos atėjusio pavasario laikas vis bėga, žemė atšyla, o mūsų, sodininkų, galvose jau gimsta pirmieji ateinančio sezono planai. Dažniausiai esame įpratę daryti tuos pačius darbus, tokius kaip: vejos regeneracija, medžių genėjimas, pavasario daržovių sodinimas. Tai tapo lyg nusistovėjusia rutina. Tačiau dabar yra pats laikas pagalvoti apie kokį nors naują augalą, kurį galėtumėte užsiauginti savo sodo darže.

Mes siūlome pasisodinti baklažanų. Dažna žmonių daroma klaida yra pavadinimo viduryje įterpiama raidė n ir iš baklažanų tampa netaisyklingas pavadinimas “baklanžanai”. Stenkitės vengti šios klaidos. Žinoma, ji nėra itin pastebima kasdieninėje kalboje, tačiau kalbant su tikru sodininku ar šios sferos specialistu galite šiek tiek apsijuokti.

Ar bent galite įsivaizduoti, kodėl kalbame apie šį augalą? Vertėtų atkreipti į ne prastą jų sudėtį. Pradėkime nuo to, kad būtent šios rūšies daržovėse yra baltymų, kurie yra reikalingi kiekvienam žmogui. Ši organinė medžiaga yra itin svarbus komponentas organizmui vykdant gyvybines reakcijas. Taip pat, juose gausu vandens. Jis baklažanuose sudaro apie devyniasdešimt procentų. O visi puikiai žinome, kad žmogui per dieną tiesiog būtina išgerti nuo dviejų iki keturių litrų skysčių. Tačiau suprantame, jog vien gerti vandenį yra kiek neįdomu. Dar ši daržovė yra lyg ir problemos sprendimas. Svarbu žinoti, jog neapdorotoje baklažano odoje (juodai melsvoje skūrelėje) yra nuodinga medžiaga solaninas, kuria galime itin lengvai apnuodyti savo organizmą. Tačiau joje tuo pat metu yra ir daug vitaminų bei mums reikalingų medžiagų, tad jų lupti nevertėtų. Prieš valgant derėtų tiesiog termiškai apdoroti, tinka: kepimas, skrudinimas, virimas bei troškinimas.

Šis augalas tapo daržove tik po tūkstantis aštuoni šimtai septyniasdešimtųjų, kuomet buvo paprieštarauta prietarui, jog jis yra nuodingas. Dabar jis yra paplitęs daugėlyje pasaulio šalių. Kadangi šios rūšies daržovės nėra itin įnoringos ir neprašo sudėtingų (ar išskirtinių) aplinkos sąlygų, jų galime užsiauginti ir mūsų šalyje. Tačiau nesitikėkite, jog pirmus metus augindami dar nepažįstamą augalą iš karto gausite tobulą rezultatą. Baklažanai parduotuvėje yra didžiuliai ir spindintys, tačiau kažin ar pavyks to sulaukti. Dažniausiai Lietuvoje užauginami maždaug dviejų šimtų gramų svorio baklažanai. Tačiau pastebėta, jog tai yra tik vidutinis svoris, nes iš ties jų dydis priklauso nuo ant augalo krūmelio augančių vaisių skaičiaus. Kuo jų mažiau, tuo didesni jie bus. Patariama auginti po du ar tris baklažanus.

Baklažanai yra sodinami ankstyvo pavasario laikotarpiu, kuris būtent dabar ir yra. Tad galite įsigyti nedidelių kartoninių vazonėliu, juos pripildyti žemėmis ir į kiekvieną įdėti po vieną ar dvi sėklas. Patariama daigelius namuose auginti tol, kol nuspręsite, jog lauke sąlygos yra gana geros ir jie gebės patys savimi pasirūpint. O iki to laiko auginkite apšviestoje vietoje bei neužmirškite palieti vandeniu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *