Aviečių charakteristika

Kaip žinoti ar galite auginti avietes?

Avietėms yra tiesiog būtinos šios sąlygos: pilnas apšvietimas, gerai drėkinama žemė, kurios pH būtų nuo 5.8 iki 6.5 bei puikios oro cirkuliacijos ir apsaugos nuo stiprių vėjų. Šie vaiskrūmiai nemėgsta augti ten, kur žemė yra pernelyg drėgna. Aplinkui susikaupusi drėgmė gali iššaukti ligas bei šaknų puvimą ar gedimą. Jei turite problemų su drenažu, prieš sodindami galite kiek pakelti žemės aukštį ten, kur bus sodinamas augalas. Svarbu kiekvieną sezoną žemę patręšti organinėmis medžiagomis.

Aviečių istorija

Avietės jau prieš daug metų buvo randamos visame pasaulyje. Šių krūmelių gali pasitaikyti visose pasaulio regionuose: nuo Aliaskos iki Tropikų. Dažniausiai jie prisitaiko prie aplinkos sąlygų. Šiuo metu atsižvelgiant į esamą veislių kiekį galima teigti, jog jų daugiausia Europoje bei Amerikoje.

Kaip dauginamos avietės- sėklomis ar daigais?

Avietės yra sodinamos ankstyvą pavasarį, kai žemė yra dar vėsi. Jos sodinamos arba šaknimis, arba daigais. Prieš sodinimą reikėtų įdirbti ne mažiau kaio 18cm gylio dirvožemį bei duobelę patręšti organinėmis trąšomis, pavyzdžiui kompostu. Raudonųjų ir geltonųjų aviečių krūmelius geriausia sodinti per tris pėdas eilutėje ir šešias pėdas iš šono. Jei avietės yra juodosios, joms erdvės reikės daugiau. Pavyzdžiui eilutėje kass keturios pėdos, o iš šono kas aštuonias. Po sodinimo avietes svarbu palaistyti ir lengvai apmulčiuoti. Šiam darbui tinkamos medžio žievės drožlės. Taip augalus apsaugosite nuo atšalimo. Taip pat mulčiavimas sumažins galimybę įsiveisti piktžolėms bei pailgins drėgmės išsilaikymą aplink krūmelius.

Kenkėjai bei ligos

Apsisaugoti nuo kenkėjų galite dvejopai. Pirmasis būdas- įvairūs purškikliai, kurių gausu sodo prekių parduotuvėse. Antrasis- pastovus krūmelių genėjimas. Tai geriausia atlikti rudenį ar ankstyvą pavasarį. Taip pat, svarbu tai, kad augalus sodintumėte tose vietose, kur aplink nėra sergančių augalų. Pavyzdžiui šalia braškių, kurios linkusios į susirgimus bei ligas. Avietės gali tiesiog apsikrėsti tais pačiais kenkėjais.

Aviečių derliaus rinkimo patarimai

Priklausomai nuo aviečių rūšies, derlius gali būti vieną arba du kartus per metus. Jei derlius vieno karto, jis dažniausiai sukaupiamas vasaros pabaigoje, uogos būna smulkesnės ir didesnė kirmelių ar kitų kenkėjų tikimybė. Pasirinkus augalus, kurie uogas veda du kartus per metus, derliaus sulauksite vasaros bei rudens pabaigoje prieš atšalant.

Jei uoga ją prilietus lengvai nukrenta, tuomet pats laikas ją skinti, o jei bandant nuskinti, uoga dar tvirtai laikosi, ji dar neprinokusi ir nebus itin skani. Nurinktam derliui panaudoti yra labai daug sričių. Dažniausiai namų šeimininkės iš aviečių verda uogienes, uogas užšalto arba valgo tik ką nuskintas apibarstytas cukrumi ir užpiltas pienu.

 

Straipsnis verstas iš anglų kalbos.

  1 comment for “Aviečių charakteristika

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *